Organizacje pozarządowe rozczarowane szczytem klimatycznym w Poznaniu

Organizacje pozarządowe rozczarowane szczytem klimatycznym w Poznaniu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Organizacje pozarządowe, które biorą udział w poznańskim szczycie klimatycznym COP 14, są rozczarowane wynikami negocjacji.

- Jesteśmy rozczarowani postępem prac tutaj. Poznań ma być przystankiem na drodze pomiędzy Bali a Kopenhagą. Ten element przystanku nie był zbyt trudny. Niewielki postęp osiągnięto w jakiejkolwiek kwestii od początku naszych obrad - powiedziała Stephanie Tunmore z Greenpeace.

Wyjaśniła, że jest to efektem postawy Australii, USA, Japonii i Nowej Zelandii. Państwa te - jej zdaniem - nie zrobiły w Poznaniu nic dla walki ze zmianami klimatu.

Karim Harris z organizacji Oxfam wyraziła nadzieję, iż Unia Europejska będzie przywódcą w walce ze zmianami klimatu, a nowa administracja amerykańska przyłączy się do niej.

Zdaniem Savio Carvalho z organizacji Oxfam z Ugandy ważnym tematem forum miała być adaptacja i pomoc państwom dotkniętym skutkami zmian klimatu, ale tak się nie stało. Zaznaczył, że te kwestie należy poruszyć w Kopenhadze. "Rozmowy nadal trwają. Mam nadzieję, że w Poznaniu jakieś decyzje, jakieś zobowiązania zostaną podjęte" - powiedział.

Tasneem Essop z WWF South Africa podkreśliła, że COP 14 to "duże rozczarowanie". "Myślę, że w Kopenhadze osiągniemy więcej. Mam nadzieję, że zaangażowanie przywódców będzie większe w przyszłym roku, że tam rzeczywiście ich obietnice i zobowiązania będą godne zaufania" - powiedziała.

Angela Anderson z Pew Environment Group uważa, że USA powinny aktywniej włączyć się w negocjacje nad stworzeniem nowego, globalnego porozumienia. "Znaczna część świata stara się rzeczywiście dotrzymywać zobowiązań z Bali. Kraje rozwijające się chcą zacząć w ten proces, ale potrzebują wsparcia" - powiedziała.

Climate Action Network to międzynarodowa sieć przeszło 400 organizacji ekologicznych działających na rzecz ograniczania zmian klimatycznych.

Konferencja COP 14 - XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto, ma potrwać w piątek do późnych godzin wieczornych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!