PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

OZE w Polsce Wschodniej godne uwagi

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
05-08-2014 16:00
OZE w Polsce Wschodniej godne uwagi
fot. Fotolia

Większość województw Polski Wschodniej charakteryzuje nadwyżka zużycia energii elektrycznej nad jej lokalną produkcją, infrastruktura energetyczna tych rejonów jest relatywnie słabo rozwinięta, a potencjał OZE znaczny. Teoretycznie to warunki sprzyjające rozwojowi energetyki rozproszonej, ale jak to często bywa i w tym przypadku przekucie teorii w opłacalny biznes będzie trudne.

Polska Wschodnia (woj. warmińsko-mazurskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie) obejmuje niespełna 32 proc. powierzchni Polski, a zamieszkiwana jest przez około 21 proc. Polaków (czerwiec 2013). Niemal równo po połowie mieszkają w miastach i na wsi, co na tle kraju wyróżnia ten region, bo ogółem około 40 proc. Polaków mieszka na wsi.
Pod względem bilansu energetycznego region charakteryzuje to, że w przypadku większości województw, oprócz świętokrzyskiego, zużycie energii elektrycznej jest większe niż produkcja (dane na koniec 2010). Jednocześnie w Polsce Wschodniej infrastruktura energetyczna należy do najsłabiej rozwiniętych w kraju. To minus regionu, ale eksperci wskazują, że z drugiej strony taka sytuacja, przynajmniej teoretycznie, sprzyja rozwojowi energetyki rozproszonej.

I co już nie jest teorią, Polska Wschodnia ma znaczący potencjał rozwoju OZE. Został on przedstawiony w wykonanym przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) opracowaniu „Określenie potencjału energetycznego regionów Polski w zakresie odnawialnych źródeł energii – wnioski dla Regionalnych Programów Operacyjnych na okres programowania 2014-2020” (grudzień 2011). Z uwagi na m.in. wprowadzane regulacje nie będzie on jednak łatwy do wykorzystania.

Z powyższego raportu wynika, że biorąc pod uwagę ówczesne uwarunkowania rynkowe i polityczne w latach 2014-2020 najwięcej elektrowni wiatrowych mogło powstać w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i – co nas tu interesuje – w podlaskim. Tę ocenę być może zmieniłby kształt projektu ustawy o OZE, który zmierza w stronę reglamentacji energetyki w systemie aukcyjnym. Możliwą do sprzedania ilość energii z OZE o sprawności wytwarzania poniżej 4000 MWh/MW/rok, czyli także z lądowych farm wiatrowych ma określać rząd. To nie jest woda na młyn energetyki wiatrowej także w Polsce Wschodniej, której dwa województwa – podkarpackie i lubelskie – IEO wymienia w gronie najbardziej predysponowanych do rozwoju małych elektrowni wiatrowych.

Polska Wschodnia wyróżnia się jeśli chodzi o potencjał OZE w klasyfikacjach dotyczących biomasy. IEO oszacował, że największe potencjały ekonomiczne biomasy z wieloletnich plantacji energetycznych zlokalizowane są w województwach lubelskim, mazowieckim i podkarpackim, najmniejsze zaś w województwach opolskim i lubuskim. Słowem, dwa z trzech województw (lubelskie i podkarpackie), gdzie potencjał biomasy jest duży to Polska Wschodnia. Jednak, w ocenie IEO, wykorzystanie potencjału produkcji biomasy stałej na plantacjach wieloletnich będzie wyjątkowo trudne. W 2009 r. powierzchnia tych plantacji w kraju wynosiła zaledwie 10 tys. ha (głównie pod uprawy rzepaku na biodiesel, którego potencjał rynkowy, jak wskazuje IEO, do 2020 roku jest bardzo ograniczony polityką wsparcia biopaliw w UE).

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 100 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

716 069 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP