OZE w Polsce Wschodniej godne uwagi

OZE w Polsce Wschodniej godne uwagi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Większość województw Polski Wschodniej charakteryzuje nadwyżka zużycia energii elektrycznej nad jej lokalną produkcją, infrastruktura energetyczna tych rejonów jest relatywnie słabo rozwinięta, a potencjał OZE znaczny. Teoretycznie to warunki sprzyjające rozwojowi energetyki rozproszonej, ale jak to często bywa i w tym przypadku przekucie teorii w opłacalny biznes będzie trudne.

Polska Wschodnia (woj. warmińsko-mazurskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie) obejmuje niespełna 32 proc. powierzchni Polski, a zamieszkiwana jest przez około 21 proc. Polaków (czerwiec 2013). Niemal równo po połowie mieszkają w miastach i na wsi, co na tle kraju wyróżnia ten region, bo ogółem około 40 proc. Polaków mieszka na wsi.

Pod względem bilansu energetycznego region charakteryzuje to, że w przypadku większości województw, oprócz świętokrzyskiego, zużycie energii elektrycznej jest większe niż produkcja (dane na koniec 2010). Jednocześnie w Polsce Wschodniej infrastruktura energetyczna należy do najsłabiej rozwiniętych w kraju. To minus regionu, ale eksperci wskazują, że z drugiej strony taka sytuacja, przynajmniej teoretycznie, sprzyja rozwojowi energetyki rozproszonej.

I co już nie jest teorią, Polska Wschodnia ma znaczący potencjał rozwoju OZE. Został on przedstawiony w wykonanym przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) opracowaniu „Określenie potencjału energetycznego regionów Polski w zakresie odnawialnych źródeł energii – wnioski dla Regionalnych Programów Operacyjnych na okres programowania 2014-2020” (grudzień 2011). Z uwagi na m.in. wprowadzane regulacje nie będzie on jednak łatwy do wykorzystania.

Z powyższego raportu wynika, że biorąc pod uwagę ówczesne uwarunkowania rynkowe i polityczne w latach 2014-2020 najwięcej elektrowni wiatrowych mogło powstać w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i – co nas tu interesuje – w podlaskim. Tę ocenę być może zmieniłby kształt projektu ustawy o OZE, który zmierza w stronę reglamentacji energetyki w systemie aukcyjnym. Możliwą do sprzedania ilość energii z OZE o sprawności wytwarzania poniżej 4000 MWh/MW/rok, czyli także z lądowych farm wiatrowych ma określać rząd. To nie jest woda na młyn energetyki wiatrowej także w Polsce Wschodniej, której dwa województwa – podkarpackie i lubelskie – IEO wymienia w gronie najbardziej predysponowanych do rozwoju małych elektrowni wiatrowych.

Polska Wschodnia wyróżnia się jeśli chodzi o potencjał OZE w klasyfikacjach dotyczących biomasy. IEO oszacował, że największe potencjały ekonomiczne biomasy z wieloletnich plantacji energetycznych zlokalizowane są w województwach lubelskim, mazowieckim i podkarpackim, najmniejsze zaś w województwach opolskim i lubuskim. Słowem, dwa z trzech województw (lubelskie i podkarpackie), gdzie potencjał biomasy jest duży to Polska Wschodnia. Jednak, w ocenie IEO, wykorzystanie potencjału produkcji biomasy stałej na plantacjach wieloletnich będzie wyjątkowo trudne. W 2009 r. powierzchnia tych plantacji w kraju wynosiła zaledwie 10 tys. ha (głównie pod uprawy rzepaku na biodiesel, którego potencjał rynkowy, jak wskazuje IEO, do 2020 roku jest bardzo ograniczony polityką wsparcia biopaliw w UE).

W ramach oceny potencjału biomasy energetycznej IEO ocenił także potencjał biogazu, który jego zdaniem nie powinien być traktowany oddzielnie, bo korzysta z tych samych zasobów pierwotnych, zwłaszcza w przypadku korzystania z substratów z upraw. Ocena łącznego potencjału technicznego wykorzystania biogazu rolniczego w skali kraju pokazała wiodącą pozycję województw mazowieckiego, wielkopolskiego, oraz warmińsko-mazurskiego, a także silną pozycję województw podlaskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Tak więc i tutaj widać Polskę Wschodnią. Także w rankingu potencjału ekonomicznego rozwoju biogazowni.

IEO wykazał, że największym potencjałem ekonomicznym do produkcji biogazu rolniczego charakteryzują się województwa: wielkopolskie (24 proc. krajowego potencjału), mazowieckie (11,4 proc. potencjału krajowego) oraz warmińsko-mazurskie (12 proc. krajowego potencjału).

Raport IEO powstał wprawdzie już ponad 2 lata temu, ale ocena, że istnieją ograniczenia (infrastrukturalne i gospodarcze) efektywnego wykorzystanie odnawialnych zasobów energii w okresie do 2020 roku,, które nakładają się na dostępne zasoby i ograniczenia środowiskowe oraz różnie wpływają na realne do wykorzystania potencjały ekonomiczne i rynkowe OZE w regionach, pozostaje aktualna. Także nawet jeśli strategie i programy rozwoju województw dotyczące OZE od tamtego czasu zmieniły się, to zawarte w nich ówcześnie uwagi o ograniczeniach infrastrukturalnych, w szczególności w zakresie rozwoju sieci energetycznych, jako barierze zarówno w zaspokojeniu potrzeb energetycznych (bezpieczeństwo energetyczne) jak i w rozwoju OZE też nie straciły na aktualności.

Na podkreślenie zasługuje, że jak wynika z analizy IEO, przynajmniej jeszcze dwa-trzy lata temu największy problem z chociaż częściowym zbilansowaniem potrzeb i generacją lokalną energii miały województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie i małopolskie, a zatem duża część Polski Wschodniej. Za jakiś czas przydałyby się zatem badania oceniające, czy potencjał OZE wschodnich województw został wykorzystany, czy niestety został tylko potencjałem.

Czytaj też: G. Wiśniewski, IEO: ustawa o OZE nie pomoże woj. wschodnim
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OZE w Polsce Wschodniej godne uwagi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!