XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Papież apeluje o krzewienie świadomości ekologicznej

Papież apeluje o krzewienie świadomości ekologicznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Papież Franciszek powiedział we wtorek burmistrzom wielkich metropolii świata zebranym w Watykanie, że konieczne jest uświadomienie sobie problemu zniszczenia planety, które "sami kontynuujemy". Apelował o krzewienie "świadomości ekologicznej".

"Dlaczego apeluję o to do burmistrzów?" - zapytał Franciszek. Następnie wyjaśnił uczestnikom narady w Papieskiej Akademii Nauk: "Dlatego, że świadomość konieczności obrony środowiska pociąga za sobą pracę, której punkt wyjścia znajduje się na peryferiach i zmierza ku centrum, ku sumieniu ludzkości".

"Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej może wygłosić piękne przemówienie na forum ONZ, ale jeśli apel nie pochodzi od was, z wielkich i małych miast zmiany nie mogą się rozpocząć" - dodał papież.

Franciszek wspomniał o takich zjawiskach, jak globalne ocieplenie i pustynnienie, mających wpływ na życie w wielkich miastach, na tworzenie się slumsów i dzielnic biedy na ich obrzeżach. To tam, podkreślił, ludzie cierpią także z powodu braku troski o środowisko. Potępił dominujący jego zdaniem na świecie "bałwochwalczy kult technokracji".

Franciszek stwierdził, że w kwestii ochrony środowiska ma nadzieję na to, że rozwiązania przyniesie już najbliższy szczyt klimatyczny w Paryżu. Jego zdaniem wspólnota międzynarodowa musi zająć tam "zdecydowane stanowisko".

Rozpoczęte we wtorek dwudniowe obrady burmistrzów, po raz pierwszy zaproszonych na takie spotkanie za Spiżową Bramą, zorganizowano z inicjatywy Papieskiej Akademii Nauk oraz Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Tematem dyskusji są zmiany klimatyczne i tzw. nowe niewolnictwo, jak określa się zjawisko marginalizowania i wykluczania najbiedniejszych.

Mer Paryża Anne Hidalgo zauważyła: "Nowoczesne niewolnictwo i katastrofy klimatyczne to kwestie pierwszoplanowe i krzyżujące się w naszych metropoliach".

Poruszane kwestie, zauważa się, to dwa centralne tematy pontyfikatu papieża Franciszka, mocno zaznaczone przez niego w niedawno opublikowanej encyklice "Laudato si'". Papież stwierdził w czasie spotkania, że jego często przywoływany dokument nie jest "encykliką zieloną", ale społeczną, gdyż poruszył w niej kwestie związku między losem ludzkości, zwłaszcza najbiedniejszych a stanem środowiska. Kwestie te, oświadczył, są nierozerwalne.

Na obrady przybyli do Watykanu między innymi burmistrz Rzymu Ignazio Marino, Nowego Jorku - Bill de Blasio, Madrytu - Manuela Carmena, Rio de Janeiro - Eduardo da Costa Paes, San Paolo - Fernando Haddad, San Francisco - Edwin Lee, Sztokholmu - Karin Wanngard, Johannesburga - Mpho Parks Tau, Seattle - Ed Murray, Oslo - Suan Berger Rosland.

W naradzie w Papieskiej Akademii Nauk uczestniczyli przedstawiciele władz Warszawy i Krakowa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Papież apeluje o krzewienie świadomości ekologicznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!