PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Paweł Grzejszczak, DLA Piper o możliwych efektach kopenhaskiej konferencji

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
09-12-2009 13:32

Zanim jeszcze rozpoczęły się obrady konferencji klimatycznej ONZ w Kopenhadze już pojawiły się komentarze, iż nie można raczej liczyć na efekty prac konferencji w sferze prawa międzynarodowego, ale co najwyżej na konsensus polityczny w podstawowych kwestiach, które legną u podstaw nowego porozumienia klimatycznego mającego zastąpić Protokół z Kioto. Te stonowane, chociaż pełne nadziei na przełom, oceny obserwatorów znajdują swoje źródło w złożoności problematyki, która jest przedmiotem debaty krajów członkowskich ONZ - twierdzi dr Paweł Grzejszczak, partner w kancelarii DLA Piper specjalizujący się w regulacjach rynku energetycznego.

Jego zdaniem problem emisji gazów cieplarnianych podzielił członków ONZ, na kraje rozwinięte (objęte Aneksem I do Protokołu Kioto), które zostały w płaszczyźnie prawa międzynarodowego zobowiązane do redukcji emisji, oraz kraje rozwijające się nie objęte w ogóle tym obowiązkiem. Protokół z Kioto ratyfikowały 184 kraje, ale jego znaczenie byłoby dużo większe, gdyby nie doszło do odmowy przystąpienia ze strony USA, które do dzisiaj w płaszczyźnie międzynarodowej nie są objęte obowiązkiem redukcji emisji gazów cieplarnianych. Na obecnej Konferencji w Kopenhadze powszechnie spodziewana jest deklaracja prezydenta Obamy odnośnie zerwania przez USA z dotychczasowa polityką w tym zakresie i przystąpienia do przyszłego porozumienia klimatycznego.
- Dyskusja podczas konferencji koncentrować się będzie wokół dalszej redukcji emisji przez kraje rozwinięte, powstrzymania wzrostu emisji w krajach rozwijających się, udzielenia tym krajom pomocy finansowej dla umożliwienia im redukcji emisji, oraz sposobu zarządzania środkami finansowymi w ramach tej pomocy. Tematy te prowadzą do nieuchronnej kolizji interesów pomiędzy poszczególnymi krajami, stąd niepewny wynik rozmów - uważa Paweł Grzejszczak.

- Kierunek dalszej ewolucji międzynarodowego prawa klimatycznego wydaje się nieuchronny. Nawet w warunkach globalnego kryzysu ekonomicznego skutkującego naturalnym zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, nie podważa się potrzeby kontynuacji wysiłków dla zapewnienia redukcji emisji w skali globalnej. Wszystko na razie rozbija się jednak o szczegóły, a zwłaszcza o sposób rozdziału nowych limitów emisyjnych pomiędzy poszczególne kraje - uważa ekspert z DLA Piper.

Według niego skalę trudności potęguje okoliczność, iż od 1997 roku wiele się zmieniło na mapie świata, jeżeli chodzi o listę krajów emitujących najwięcej gazów cieplarnianych. Palmę pierwszeństwa w tym zakresie przejęły od USA Chiny, nie objęte Aneksem I do Protokołu z Kioto. Właśnie stanowiska Chin i USA podczas konferencji są szczególnie oczekiwane i mogą przesądzić o przyszłych losach nowego traktatu.

- Polska, która wywiązała się z zobowiązań przyjętych w Protokole z Kioto (podobnie jak zdecydowana większość krajów europejskich) nie bez obaw angażuje się w prace nad nowym traktatem. Nie chodzi tylko o dalszą spodziewaną redukcję emisji przypadającą na nasz kraj, ale także o utrzymanie po 2012 roku mechanizmu handlu nadwyżkami emisyjnymi, oraz o możliwy dla nas do udźwignięcia system finansowego wsparcia krajów rozwijających się odnośnie redukcji przez nich emisji - mówi Grzejszczak o miejscu Polski na kopenhaskiej konferencji.

- Od deklaracji politycznych do wiążących postanowień prawa międzynarodowego prowadzi zazwyczaj daleka droga. Trzeba jednak wierzyć w zdrowy rozsądek i zdolność do kompromisu negocjatorów reprezentujących kraje członkowskie ONZ. Akces USA, oraz spodziewane dobrowolne deklaracje odnośnie redukcje emisji przez tak duże kraje jak Chiny lub Indie mogą znacząco pomóc uzyskaniu konsensusu - uważa.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP