Pawlak: czysta energia z węgla szansą dla Polski

Pawlak: czysta energia z węgla szansą dla Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Daliśmy sobie narzucić bardzo rygorystyczne normy środowiskowe, co powoduje komplikacje dotyczące używania węgla jako paliwa - powiedział w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Dodał, że wprowadzenie czystych technologii, opartych na węglu, co przy wysokich cenach ropy naftowej może być atrakcyjne, byłoby szansą dla Polski.

Wicepremier powiedział, iż konieczne jest znalezienie na rynku kapitałowym środków na modernizację sektora węglowego. Nie ma nadziei na jego zasilanie z budżetu. - Trzeba poszukać pieniędzy na rynku. Koniunktura na węgiel jest dobra. Paradoks polega na tym, że problemem górnictwa w tej chwili jest brak możliwości wydobywczych.

W opinii ministra, ostatnie lata były latami zaniedbań, nie przygotowywano żadnych nowych ścian wydobywczych. Obecnie, kiedy można by sprzedawać węgiel, to nie ma możliwości technicznych na jego pozyskiwanie.

Waldemar Pawlak powiedział także, że powinna być podjęta dyskusja z Rosją i Niemcami o gazociągu północnym. - ... być może przy większej otwartości z polskiej strony i otwartości ze strony rosyjskiej uda się uzgodnić np. projekt Amber (gazociąg lądowy łączący kraje basenu Morza Bałtyckiego). Może się on bowiem okazać bardziej atrakcyjnym niż budowanie rurociągu po dnie Bałtyku. Warto by go ustanowić projektem europejskim - podkreślił Pawlak.

Pytany o udział Polski w budowie elektrowni atomowej w Ignalinie, wicepremier stwierdził, że "jeśli elektrownia nie będzie miała odpowiedniej mocy, to powstanie pytanie o sens mostu energetycznego". - W każdym razie jest konieczne szybkie rozstrzygnięcie w tej sprawie" - dodał.

Zapowiedział także, że resort "będzie się skupiać na uchylaniu barier dla przedsiębiorczości, a nie na tworzeniu nowych przepisów".

Wicepremier stwierdził, że w sprawie cen energii elektrycznej trwa wymiana korespondencji pomiędzy URE, resortem gospodarki i firmami energetycznymi. Jego zdaniem powrót do administrowania cenami nie jest łatwy, "sytuacja jest rozchwiana" i należy zbadać prawną skuteczność decyzji podjętych przez nowego prezesa URE oraz prawną możliwość powrotu do wolnych cen energii.

Mówiąc o współpracownikach, Pawlak przypomniał, że powołany został na stanowisko sekretarza stanu w ministerstwie gospodarki Adam Szejnfeld, pozostaje na stanowisku podsekretarza stanu Marcin Korolec, który nadal będzie odpowiadał za sprawy europejskie.

Zagadnieniami górnictwa ma się w resorcie zajmować Eugeniusz Postolski (były prezes Katowickiego Holdingu Węglowego) - kandydaturę tę Pawlak przedstawi jeszcze w poniedziałek premierowi Donaldowi Tuskowi. Zobacz więcej: Pawlak popiera Postolskiego na wiceministra gospodarki
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!