Pawlak: Jeśli zbytnio wzrosną ceny energii, obniżymy akcyzę

Pawlak: Jeśli zbytnio wzrosną ceny energii, obniżymy akcyzę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Odnosząc się do wypowiedzi wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda, który mówił w czwartek, że w razie zbyt wysokich podwyżek cen energii, mogłaby zostać obniżona akcyza i "w katalogu wniosków nie powinniśmy wykluczać regulacji poprzez akcyzę", wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział: "Ja też tego nie wykluczam"

Dodał jednak, że ważniejsze niż akcyza, jest pilnowanie konkurencyjności na rynku dla zahamowania wzrostu cen prądu.

"Będziemy się starali to uwzględnić, ale akcyza nie jest tu kluczowym elementem. Natomiast na pewno o wiele większy wpływ będzie miała dobrze pilnowana konkurencyjność na rynku, żeby wzrosty cen nie były przesadne" - mówił dziennikarzom minister gospodarki.

Wicepremier zaznaczył, że choć prywatnie uważa, iż akcyza na energię elektryczną w XXI wieku to "zjawisko zaskakujące" ale są to "rozwiązania europejskie, gdzie podatki akcyzowe na energię stanowią jedno z głównych źródeł dochodu budżetowego".

Dodał również, że podatek akcyzowy jest także regulowany przez prawo unijne. "Są pewne minimalne wymogi związane z UE" - powiedział.

W styczniu prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził decyzję o zmianie taryf energii elektrycznej. URE wyliczyło wówczas, że opłaty za energię elektryczną dla gospodarstw domowych wrosną średnio o 11,6 proc. Dla dwunastu spółek sprzedających energię elektryczną jej ceny wzrosną średnio o 23 proc.

Waldemar Pawlak wygłosił w piątek na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wykład "Polityka energetyczna Polski". Jak mówił studentom, 60 proc. energii w Polsce jest wytwarzanej z węgla, 20 proc. z ropy, 12 proc. to gaz, a 8 proc. to pozostałe źródła energii.

Minister gospodarki mówił, że obecnie wobec wzrostu cen ropy, możliwością dla naszego kraju jest wdrożenie nowych technologii, takich jak zgazowywanie węgla oraz zwiększenie wydobycia gazu w kraju.

"Gdyby wydobyto 7 mln ton węgla byłby to odpowiednik 3,2 mld metrów sześciennych syntetycznego gazu" - mówił dziennikarzom Waldemar Pawlak. Jego zdaniem "byłoby to całkiem dobre zdywersyfikowanie dostaw gazu".

"Myślę, że na obecnym etapie bardziej perspektywiczne jest zgazowywanie węgla na potrzeby zakładów chemicznych" - dodał, zaznaczając, że uruchomienie tej technologii to perspektywa kilku lat. "Ja nie mam rozeznania technicznego, jakie są cykle inwestycyjne w tej dziedzinie, ale to są instalacje znane w świecie i funkcjonujące" - powiedział minister gospodarki.

"Jest też sprawa bioenergii drugiej generacji. Niemcy zbudowali 4 tys. biogazowni, które przetwarzają odpady. Biogazownie zabezpieczają lokalne potrzeby. U nas spokojnie można wybudować 1 tys. takich biogazowni" - mówił podczas wykładu Pawlak.

Dodał, że najbardziej perspektywiczne są odnawialne i naturalne źródła energii, choćby dostępne dla każdego pompy cieplne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: Jeśli zbytnio wzrosną ceny energii, obniżymy akcyzę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!