XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pawlak: niedobory mocy można uzupełnić energią słoneczną

Pawlak: niedobory mocy można uzupełnić energią słoneczną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niedobory mocy w Polsce można z powodzeniem uzupełnić energią słoneczną wytworzoną z ogniw fotowoltaicznych - uważa b. wicepremier, b. minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem energia słoneczna to przyszłość; pomoże zwiększyć liczbę prosumentów w kraju.

"Mówiąc o fotowoltaice, wracamy do źródeł. Do źródeł energii, która tworzy ekosystem Ziemi, całe bogactwo i różnorodność na naszej planecie" - powiedział Pawlak podczas czwartkowej konferencji "Fotowoltaika - energia jutra", organizowanej przez "Rzeczpospolitą".

Były wicepremier zwrócił uwagę, że w Polsce maksymalne zapotrzebowanie na energię prawie dorównuje zainstalowanej mocy. "Moc zainstalowana w niemieckim systemie to prawie 160 GW, a zużycie to ok. 80 GW. Jak widać, moc jest prawie dwa razy większa niż zużycie. W Polsce maksymalna moc jest ledwie trochę większa niż maksymalne zużycie. To może być kłopot" - ocenił Pawlak.

Jego zdaniem braki w energii najszybciej można uzupełnić fotowoltaiką. Zaznaczył, że czas realizacji takich inwestycji jest także najkrótszy.

W opinii Pawlaka pozyskiwanie energii słonecznej przyczyni się do rozwoju rozproszonej energetyki oraz zwiększy liczbę prosumentów. "Nadchodzi czas prosumentów, czyli producentów i konsumentów energii zarazem" - zaznaczył.

Inwestycje we własne ogniwa fotowoltaiczne i baterie słoneczne - tłumaczył - przyczynią się do obniżki rachunków za prąd oraz mogą podreperować nasz budżet na emeryturze. "Może się okazać, że lepiej będzie +zainstalować+ pieniądze w fotowoltaikę, zamiast w fundusze czy lokaty bankowe, które mogą wyparować. Będzie można także produkować energię elektryczną, nie oglądając się na rozwiązania systemowe, a wytworzona energia (sprzedana - PAP) będzie lepszym dodatkiem do emerytury" - dodał.

Pawlak dodał, że fotowoltaika sprawdzi się również w czasie największego zużycia energii elektrycznej. "Będzie to bardzo dobre uzupełnienie wiatraków, które najlepiej pracują pod wieczór i w nocy, a nie w ciągu dnia, kiedy siła wiatru jest najmniejsza" - zauważył.

Wskazał, że do tej pory w Polsce powstała tylko jedna farma fotowoltaiczna, o mocy 1 MW. Inwestycja, zlokalizowana w Wierzchosławicach koło Tarnowa, kosztowała ponad 8,5 mln zł i produkuje energię na poziomie 940-950 MWh rocznie.

W 2013 roku ma się rozpocząć budowa czterech farm fotowoltaicznych w województwie podlaskim o łącznej mocy 4MW. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2014 rok.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki łączna moc odnawialnych źródeł energii elektrycznej zainstalowanych w Polsce na koniec 2012 roku wyniosła 4,4 tys. MW. Był to wzrost o 1,3 tys. MW w porównaniu do roku poprzedniego. Największy wskaźnik mocy zainstalowanej odnotowano w elektrowniach wiatrowych - ok. 2,5 tys. MW. Dalej znalazły się elektrownie wodne (ponad 960 MW), elektrownie biomasowe (820 MW), biogazownie (131 MW) i instalacje fotowoltaiczne (ok. 1,3 MW).

Udział energii z odnawialnych źródeł energii w krajowym zużyciu energii brutto wyniósł w 2012 roku 10,55 proc. wobec 8,27 proc. w 2011 roku i ponad 7 proc. w 2010 r.

Zgodnie z zobowiązaniami wobec UE, w 2020 roku udział energii ze źródeł odnawialnych ma wynieść w naszym kraju 15 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: niedobory mocy można uzupełnić energią słoneczną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!