Pawlak: polska energetyka musi być modernizowana

Pawlak: polska energetyka musi być modernizowana
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O cenach energii, zwiększeniu efektywności polskiej energetyki oraz dywersyfikacji dostaw gazu mówi w wywiadzie dla "Parkietu" wicepremier i minister gospodarki, Waldemar Pawlak.

Zapytany przez dziennik o sposoby walki z podwyżkami cen prądu i o zapowiedzi obniżenia akcyzy wicepremier i minister gospodarki, Waldemar Pawlak powiedział w "Parkiecie", akcyza nie jest jedynym narzędziem walki ze wzrostem cen energii elektrycznej.

- Trzeba robić wszystko, żeby możliwość zmiany dostawcy energii elektrycznej mogła być rzeczywiście wykorzystywana. Żeby firmy nie tylko troszczyły się o jak najwyższą marżę, ale też czuły, że mogą stracić klientów - powiedział w wywiadzie.

Na pytanie co zamierza robić, by polska energetyka była bardziej efektywna, wicepremier powiedział, ze konieczne jest, aby UOKiK mocniej sprawdzał, czy wszystkie mechanizmy rynkowe działają tak, jak trzeba. Jednocześnie zwrócił uwagę, że najtańsza jest energia wytwarzana z węgla, dlatego też powinniśmy pracować nad wdrożeniem technologii, które pozwolą lepiej wykorzystać własne zasoby.

- Ze względu na konieczność ograniczenia emisji dwutlenku węgla konieczne jest wprowadzenie tzw. czystych technologii węglowych oraz technologii wychwytywania i składowania CO2 - powiedział w dzienniku.

Oprócz modernizacji elektroenergetyki, Pawlak wymienił także wśród priorytetów, konieczność przypilnowania strony organizacyjno-finansowej.

- Nie jest tajemnicą, że spółki energetyczne zaproponowały dość ekskluzywne warunki pracy swoim pracownikom. To odbija się też na cenach energii - podsumował w "Parkiecie".

Zapytany o powrót polskiego rządu do rozmów na temat budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego, biegnącego z Rosji do Niemiec przez Białoruś i Polskę, Waldemar Pawlak powiedział, że decyzja leży po stronie rosyjskiej. Jednocześnie wicepremier zapewnił, że z polskiej perspektywy budowa drugiej nitki Jamału może być realizowana, choć rządową propozycją rozwiązania problemu dostaw gazu jest gazociąg Amber.

- Sprawą otwartą pozostaje natomiast określenie ilości odbieranego gazu, prawa do reeksportu czy ustalenie innych szczegółowych kwestii. W 2009 r. wygasa krótkoterminowy kontrakt PGNiG dotyczący ok. 20 proc. dotychczas importowanego surowca. Podczas negocjacji na ten temat można by wrócić do rozmowy o gazociągu jamalskim - powiedział w "Parkiecie".

Na pytanie, czy Ministerstwo Gospodarki będzie realizować strategię wobec rynku gazu przygotowaną przez PiS, wicepremier wyjaśnił, że w gestii ministerstwa może jedynie leżeć dbanie o warunki sprzyjające wzrostowi konkurencyjności oraz bezpieczeństwa dostaw, a stratregię powinny budować same spółki.

Zapytany o strategię dywersyfikacji dostaw, Pawlak powiedział, że trzeba brać pod uawgę możliwości zwiększenia wydobycia krajowego, jako najbardziej sensowną z punktu widzenia kosztów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!