Pawlak: więcej pieniędzy na źródła odnawialne i krajowe zasoby

Pawlak: więcej pieniędzy na źródła odnawialne i krajowe zasoby
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że trzeba się zastanowić, czy inwestować w odnowienie energetyki, czyste technologie i lepsze wykorzystanie węgla, czy np. w budowę gazoportu.

Pawlak na spotkaniu ze studentami i naukowcami Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie powiedział, że na strategię energetyczną należy patrzeć w "całościowy sposób".

Wicepremier uważa, że trzeba stosować "znacznie więcej czystych technologii węglowych, znacznie więcej odnawialnych, naturalnych źródeł energii, mniej ropy, mniej gazu".

Pawlak uważa, że w dyskusji na temat finansowania np. budowy gazoportu (gdzie, jak zaznaczył, kupowany gaz będzie droższy) należy się zastanowić, czy nie należałoby zainwestować w "odnowienie naszej obecnej energetyki", lepsze wykorzystanie węgla oraz naturalnych źródeł energii lub budowę biogazowi.

- W tej chwili jest wielki krzyk i taka determinacja, żeby ten gazoport wybudować, ale w zeszłym roku środków na inwestycje początkowe w górnictwie nie było. Ministerstwo finansów powiedziało, że nie ma i już - powiedział Pawlak.

We wtorek premier Donald Tusk uznał budowę gazoportu za kluczowy projekt poprawiający bezpieczeństwo energetyczne.

Premier zapowiedział też, że "w najbliższych dniach zjawią się w Polsce przedstawiciele Kataru, aby finalizować kwestie cenowe kontraktu (na dostawy gazu skroplonego do przyszłego terminalu LNG - PAP)". Premier poinformował o zamiarze przygotowania specustawy, która pozwoli rozpocząć budowę gazoportu. Ma ona być gotowa do końca lutego.

Pawlak odniósł się również do obecnego kryzysu gazowego. Jego zdaniem, Polska bardzo jego skutków nie odczuwa, bo gaz w bilansie energetycznym Polski ma 12 proc. udziału, a jedna trzecia tego surowca pochodzi z zasobów krajowych.

- Na dobrą sprawę, gdyby całkiem nam przestali dostarczać gaz, to będzie kłopot, ale nie będzie tragedii - powiedział Pawlak.

Zdaniem Pawlaka, sprawa kryzysu gazowego została przez media bardzo nagłośniona, udramatyzowana "jakby niepodległość od tego zależała", a dotyczy to tylko niedużego fragmentu bilansu energetycznego kraju.

- Jeśli byśmy w podobny sposób robili wokół spraw związanych z możliwościami wykorzystania "zielonej energii", to rzeczywiście w najbliższym czasie możemy przejść "na zieloną stronę mocy" - dodał, zachęcając naukowców do współpracy z przedsiębiorstwami w dziedzinie produkowania energii ze źródeł odnawialnych.

Podkreślił także, że rozwój energetyki wykorzystującej odnawialne, "zielone źródła energii", czy budowa biogazowi przetwarzających odpady, stwarzałyby możliwość nowych inwestycji budowlanych, stosowania technologii opracowanych polskich naukowców i dawałoby nowe miejsca pracy.

Wicepremier Pawlak uważa także, że energetyka nuklearna "wbrew powszechnej opinii wcale taka tania nie jest". "W przypadku inwestycji w elektrownię nuklearną kupujemy i technologie, i maszyny, i paliwo. (...) Główna część tych wydatków idzie do dostawców technologii i dostawców paliwa, a finansowanie inwestycji w horyzoncie 30-40 lat niesie w sposobie spore ryzyko" - powiedział.

W przyjętym we wtorek dokumencie określającym energetyczne priorytety gabinetu Donalda Tuska, prócz budowy gazoportu zapowiedziano również budowę co najmniej dwóch elektrowni jądrowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: więcej pieniędzy na źródła odnawialne i krajowe zasoby

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!