PGE chce być samodzielnym operatorem atomówki

PGE chce być samodzielnym operatorem atomówki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PGE chce być docelowo samodzielnym operatorem elektrowni jądrowej, rozstrzygnięcia przetargu na inżyniera kontraktu - doradcę technicznego projektu spodziewamy się w III kwartale br. - mówili przedstawiciele spółki na posiedzeniu sejmowej komisji ds. energetyki.

Zadaniem w tym projekcie jest budowa kompetencji operatorskich; chodzi o to, żeby docelowo PGE była w pełni samodzielnym operatorem elektrowni jądrowej - mówił w czwartek wiceprezes PGE Dariusz Marzec. Jak dodał, "działając w najlepszym interesie akcjonariuszy", z uwagi na kierunki polityki UE, głównie klimatycznej, nie można stawiać na scenariusz pełnej swobody w produkcji z węgla.

Tłumacząc motywy rozwijania projektu jądrowego Marzec podkreślał, że biorąc pod uwagę determinację UE, spółka musi być "poważnie zainteresowana" tym, aby jej produkcja była oparta zarówno na wysokosprawnych źródłach konwencjonalnych, jak i źródłach bezemisyjnych (wiatr i atom). Przypomniał, że PGE rozwija moce oparte na energetyce wiatrowej.

P.o. prezesa spółki PGE EJ1 Jacek Cichosz poinformował z kolei, że cztery konsorcja zostały zakwalifikowane w postępowaniu na inżyniera kontraktu-doradcę technicznego. Powtórzył, że ostateczny termin składania ofert to 17 lutego. W jego opinii, przetarg powinien zostać rozstrzygnięty w III kwartale 2014 r.

Cichosz poinformował również, że spółka przygotowuje kolejną serię spotkań z potencjalnymi partnerami strategicznymi projektu. Wskazał, że dzięki przyjęciu przez rząd programu jądrowego, spółka może przystąpić do określenia warunków brzegowych współpracy z partnerem strategicznym, by je przedstawić potencjalnym chętnym. Partner docelowo wniesie - poza kapitałem - wiedzę i doświadczenie z takich projektów budowy i eksploatacji, przynajmniej na wczesnym etapie - wyjaśniał.

Cichosz dodał, że do końca II kwartału 2014 r. powinny być już znane wyniki analiz sieciowych - dotyczących możliwości przyłączenia do sieci elektrowni jądrowych, które PGE EJ1 prowadzi wspólnie ze spółką PSE Innowacje.

Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska zauważyła z kolei, że z powodu ambitnych celów UE Polska na pewno nie uniknie dyskusji o dywersyfikacji paliw do wytwarzania energii. Jak oceniła, bez energetyki jądrowej Polsce nie uda się sprostać wyzwaniom związanym z zaspokojeniem potrzeb energetycznych przy poszanowaniu środowiska.

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki Janusz Włodarski poinformował, że PAA zatrudniła już 37 kandydatów na inspektorów dozoru jądrowego. PAA jest dozorem, a inspektorzy będą nadzorować cały proces przygotowania i budowy elektrowni. Włodarski podkreślił, że Agencja szacuje, iż będzie do tego potrzebować 40 inspektorów. Dodał, że przygotowanie inspektora zajmuje 4-5 lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGE chce być samodzielnym operatorem atomówki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!