PGE EJ1: pięciu chętnych do budowy elektrowni jądrowej

PGE EJ1: pięciu chętnych do budowy elektrowni jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jest pięciu chętnych do uczestnictwa w postępowaniu zintegrowanym, które ma wyłonić dostawcę technologii dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował w piątek prezes spółki PGE EJ1 Jacek Cichosz.

Jak dodał są to "kluczowi gracze" rynku jądrowego. Chodzi o GE-Hitachi Nuclear Energy Americas LLC, Korea Electric Power Corporation, SNC-Lavalin Nuclear Inc. Westinghouse Electric Company LLC. Electricite de France/Areva.

Postępowanie zintegrowane, to rodzaj złożonego przetargu, w którym ma być wyłonione konsorcjum firm, które będzie odpowiedzialne m.in. za wybór technologii, budowę, uruchomienie i finansowanie budowy elektrowni. Uruchomienie, przeprowadzenie i rozstrzygnięcie tego postępowania to jedno z zadań PGE EJ1, spółki celowej odpowiedzialnej za budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Cichosz potwierdził, że postępowanie to spółka chce rozpocząć do końca br.

"Zakończyliśmy dialog wstępny z konsorcjami potencjalnie zainteresowanymi udziałem w postępowaniu zintegrowanym; otrzymaliśmy pięć deklaracji" - podkreślił. Jak dodał, nie jest znany pełny skład tych konsorcjów, bo "będzie on deklarowany w trakcie formalnego postępowania i składani wniosków kwalifikacyjnych". Zaznaczył, że dzisiaj możemy mówić o "liderach konsorcjów, dostawców technologii". Cichosz dodał, że etap kwalifikacji ma się zakończyć w połowie przyszłego roku. Ostateczna decyzja o tym, kto wybuduje pierwszą polską elektrownię jądrową zapadnie w 2019 r., wraz z rozstrzygnięciem postępowania zintegrowanego.

Cichosz odniósł się do informacji, jakie na początku tygodnia pojawiły się w niektórych chińskich mediach, że przy okazji szczytu gospodarczego szesnastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Chin "16+1" mogą być podpisane umowy ws. finansowania i budowy polskiej elektrowni jądrowej.

We wtorek w Suzhou odniósł się do nich prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jak mówił, w Pekinie nie będzie porozumienia ws. nuklearnej technologii w Polsce; Chiny promują taką koncepcję, ale jeśli kiedykolwiek jest ona do zrealizowania, to w dalekiej przyszłości - zapowiedział.

"Z punktu widzenia doświadczenia, z punktu widzenia regulatora, nie chcemy być pierwszym - poza Chinami - krajem na świecie, który miałby przechodzić przez licencjonowanie technologii chińskiej" - podkreślił szef PGE EJ1.

Jak powiedział, z perspektywy PGE EJ1 i krajowego dozoru jądrowego, należy rozważyć te technologie, które istnieją, są eksploatowane czy też te, które są budowane. "To oznacza, że mają zezwolenia dozorów jądrowych na budowę i wykonane analizy bezpieczeństwa" - podkreślił Cichosz.

Nie wykluczył jednak, że chińskie instytucje mogłyby być zaangażowane w finansowanie przedsięwzięcia. "Jeśli chodzi o zaangażowanie finansowe, to nie wykluczamy takiego scenariusza" - powiedział.

Spółka PGE EJ 1 to spółka celowa, odpowiedzialna za przygotowanie i wybudowanie elektrowni jądrowej o mocy ok.3000 MW. W 2014 roku PGE podpisała z Tauronem, Eneą i KGHM umowę w sprawie objęcia przez te firmy łącznie 30 proc. udziałów w spółce celowej PGE EJ1.

Spółka prowadzi badania i analizy na trzech potencjalnych lokalizacjach: "Choczewo" i "Lubiatowo-Kopalino" (gmina Choczewo) oraz lokalizacji "Żarnowiec" (gminy Gniewino i Krokowa); wszystkie znajdują się w województwie pomorskim. Wg harmonogramu pierwszy prąd z elektrowni popłynąć ma 2025 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGE EJ1: pięciu chętnych do budowy elektrowni jądrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!