PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGE oddała największy w Polsce kocioł biomasowy

Autor: wnp.pl (Dariusz CIepiela)
25-01-2012 16:54
PGE oddała największy w Polsce kocioł biomasowy
fot. Fotolia

W Elektrowni Szczecin, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Energetycznej, oddano kocioł parowy, opalany w 100 proc. biomasą. Jest to jeden z największych w Europie kotłów biomasowych. Koszt inwestycji to ok. 430 mln zł.

Kocioł pierwotnie miał zostać oddany już w listopadzie ub.r. Termin został przesunięty z powodu opóźnień w realizacji inwestycji. Jak przekonuje PGE, opóźnienia nie wynikają z przyczyn leżących po stronie inwestora, czyli Zespołu Elektrowni Dolna Odra (ZEDO), w skład którego wchodzi Elektrownia Szczecin.
Moc kotła wynosi 183 MWt, jest to jeden z największych kotłów na biomasę w Europie centralnej i największy w Polsce, który rocznie będzie zużywał ok. 800 tys. ton biomasy. Stosowane paliwo to zrębka leśna (80 proc.) i biomasa rolna (20 proc.).

Kocioł typu BFB ze złożem fluidalnym o mocy 183 MWt zastąpił wszystkie eksploatowane do tej pory w Elektrowni Szczecin kotły węglowe. Zaletą kotła jest prawie stuprocentowe spalanie paliwa, elastyczność w stosowaniu biomasy oraz wysoka niezawodność. Wraz z kotłem wybudowano niezbędną do jego funkcjonowania infrastrukturę techniczną.

Realizacja tej inwestycji powoduje osiągnięcie efektu ekologicznego w postaci zmniejszenia emisji do powietrza zanieczyszczeń w następujących ilościach: SO2 o 1,1 tys. ton rocznie a pyłu o 120 ton rocznie. Ponadto nastąpi redukcja wytarzanych odpadów paleniskowych o 20 tys. ton rocznie oraz zerowa emisja CO2.

Koszt inwestycji kotła na biomasę w Elektrowni Szczecin wyniósł około 430 mln zł. ZEDO planuje produkcję 440 tys. MWh energii elektrycznej i 1,4 mln GJ ciepła rocznie.

Inwestycję zrealizowało konsorcjum, w którego skład wchodził Mostostal Zabrze, fińska BMH Technology Oy i Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Kocioł wyprodukowała fińska firma Metso.

W okresie pierwszych trzech kwartałów 2011 r. PGE wyprodukowała 41,47 TWh energii elektrycznej, to o 6,4 proc. więcej niż w tym samym okresie roku 2010, kiedy produkcja wyniosła 38,98 TWh.

Produkcja PGE ze źródeł odnawialnych była wyższa o 7 proc. niż w tym samym okresie roku 2010 i osiągnęła poziom 1,08 TWh. Większość tej energii pochodziła ze współspalania biomasy - 0,67 Twh.

Oddanie kotła zbiegło się z rocznicą 100-lecia decyzji o budowie i 65-lecia przejęcia do eksploatacji przez władze polskie. Elektrownia Szczecin jest najstarszą elektrownią w PGE GiEK SA.

Elektrownia Szczecin początkowo była elektrownią konwencjonalną opalaną miałem węgla kamiennego. Jej pierwsze turbiny zostały wyprodukowane przez przedsiębiorstwo stoczniowo-maszynowe Aktien-Gesellschaft (AG) Vulcan Stettin. Po zakończeniu działań wojennych w 1945 r. elektrownia ta została zajęta przez wojska radzieckie, które eksploatowały ją przez 2 lata.

Po przejęciu jej przez władze polskie w 1947 r. rozpoczęły się gruntowne prace polegające na odbudowie i modernizacji elektrowni, które trwały do 1957 r. Już wtedy widoczne były w Elektrowni Szczecin działania jakościowe (jednostkowe zużycie węgla umownego w 1948 r. wynosiło 1127 g/kWh, w 1957 r. kształtowało się ono na poziomie 624 g/kWh).

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (19)

PGE [PGE]

kurs:

13.18 PLN -0.01 (-0.08%)

Notowania | Informacje | Analiza techniczna


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

54 461 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

1 266 103 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 688 570 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 664 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.