PGE rozmawia o połączeniu energetycznym z Kaliningradem

PGE rozmawia o połączeniu energetycznym z Kaliningradem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska Grupa Energetyczna rozmawia z rosyjską firmą Inter Rao na temat możliwości budowy połączenia międzysystemowego między Polską a Kaliningradem. Umożliwi to handel energią elektryczną między Polską a Rosją.

Rzeczniczka PGE Sylwia Filimon zastrzegła w rozmowie z PAP, że są to wstępne rozmowy. Dodała, że PGE, Inter Rao oraz PSE-Operator chcą powołać grupę roboczą, która zajmie się "wypracowaniem zakresu koniecznych analiz, by móc określić wykonalność techniczną i ekonomiczną projektu".

Pod koniec października podczas podpisania porozumienia gazowego w Warszawie wicepremier Rosji Igor Sieczin zaproponował Polsce udział w budowie elektrowni jądrowej w Obwodzie Kaliningradzkim oraz import stamtąd energii elektrycznej.

Pytana o ewentualny udział PGE w budowie elektrowni jądrowej powiedziała, że firma nie prowadzi obecnie rozmów na temat wejścia kapitałowego grupy w ten projekt.

PSE Operator poinformował PAP, że Inter Rao przedstawił spółce informacje dotyczące planów budowy nowej elektrowni atomowej w Obwodzie Kaliningradzkim oraz propozycję budowy połączenia systemów elektroenergetycznych Polski i Obwodu Kaliningradzkiego.

Nowa rosyjska elektrownia atomowa ma stanąć nad Niemnem, w pobliżu granicy z Litwą. Będzie miała dwa bloki energetyczne o mocy po 1150 megawatów każdy. Budowę pierwszego zaplanowano na lata 2010-2016, a drugiego - na okres 2012-2018. Ma to być pierwsza elektrownia jądrowa w Rosji wybudowana z udziałem kapitału prywatnego, w tym zagranicznego.

PSE Operator wstępnie przeanalizował możliwości wymiany mocy pomiędzy Polską i Obwodem Kaliningradzkim. "Wnioski z wykonanych analiz wskazują, że wymiana mocy z systemem rosyjskim, poza bezpośrednim połączeniem obu systemów, wymaga również rozbudowy polskiego systemu elektroenergetycznego" - poinformowała spółka. Jej przedstawiciele zapowiedzieli, że wymiana mocy będzie nadal szczegółowo analizowana przez obie strony.

Polski operator zastrzegł jednocześnie, że współpracuje z przedsiębiorstwami energetycznymi wschodnich sąsiadów: Ukrainy, Białorusi i Rosji, realizując m.in. "zadania uzgodnione przez międzyrządowe komisje gospodarcze". Dodał, że zakres jego odpowiedzialności będzie dotyczyć warunków ewentualnej budowy połączenia transgranicznego i zasad udostępniania w nim zdolności przesyłowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGE rozmawia o połączeniu energetycznym z Kaliningradem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!