PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNiG Termika za 190 mln zł kupuje PEC od JSW

Autor: WNP.PL (Dariusz Malinowski)
28-04-2016 12:47
PGNiG Termika za 190 mln zł kupuje PEC od JSW
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W czwartek 28 kwietnia została podpisana umowa pomiędzy PGNiG Termika oraz spółką zależną JSW - Spółką Energetyczną "Jastrzębie". Na jej mocy energetyczne ramię PGNiG staje się właścicielem całości akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z siedzibą Jastrzębiu-Zdroju.

Łączna cena za akcje PEC wynosi 190,4 mln zł, przy czym kwota 50 mln zł zostanie zapłacona dopiero po otrzymaniu przez PGNiG Termika potwierdzenia rozwiązania umów poręczenia, na podstawie których PEC udzielił poręczenia w celu zabezpieczenia roszczeń obligatariuszy, którzy objęli obligacje wyemitowane przez SEJ w ramach programu emisji obligacji z dnia 17 października 2013 r.
Środki pozyskane przez SEJ z tytułu sprzedaży akcji PEC zostaną przeznaczone na realizację programu inwestycyjnego SEJ "Energetyka 2016", w szczególności sfinansowanie dokończenia budowy bloku fluidalnego CFB.

W ramach transakcji uregulowane zostały również długoterminowe warunki zakupu przez PEC ciepła od SEJ oraz węgla do celów energetycznych od JSW.

Ponadto, w dniu 28 kwietnia 2016 r. PGNiG Termika złożyła spółce warunkową ofertę wiążącą dotyczącą nabycia akcji SEJ. O dalszych istotnych krokach dotyczących procesu dezinwestycji SEJ spółka będzie informowała.

Dlaczego jednak PGNiG, poprzez swoje energetyczne ramię PGNiG Termika inwestuje w moce ciepłownicze i przesyłowe? W końcu firma specjalizuje się w wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego, oraz w handlu tymi surowcami, czyli dostarczaniu do hurtowych i detalicznych odbiorców? 

Działania PGNiG to nic innego, jak wyprzedzenie ataku, którym będzie nacisk ze strony konkurencji. Spółka musi się liczyć z utratą klientów. Dotychczas spadek był minimalny, jednak wraz z dalszą liberalizacją rynku gazu, będzie postępował. Nikt nie jest w stanie dziś powiedzieć, jaki udział w rynku sprzedaży gazu za kilka lat będzie miał PGNiG. Czy będzie to 70 proc., czy może tylko 40 proc? Jednak to, że spadek będzie miał miejsce, wskazują doświadczenia z innych krajów, które liberalizowały rynek gazu. Wszędzie tam dotychczasowy monopolista tracił. Trudno spodziewać się, żeby inaczej było w naszym kraju.

I pewnie nie miałoby to dla spółki większych konsekwencji, gdyby nie fakt, że koncern będzie musiał jakoś zagospodarować gaz, który już kupił lub kupi w najbliższej przyszłości. Aby nie zostać z przysłowiową „ręką w nocniku”, spółka musi zapewnić sobie nowe kanały zbytu. A ciepłownictwo nadaje się do tego idealnie. Zwłaszcza że w tym segmencie - według wielu specjalistów - zużycie gazu może rosnąć, bo wraz z rozwojem świadomości ekologicznej Polaków, nacisk na węglową, niską emisję będzie rósł. A gaz niewątpliwie nadaje się do celów grzewczych znacznie lepiej niż węgiel. 

PGNiG Termika to spółka z GK PGNIG, będąca w Polsce największym producentem ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu. Jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej jest najefektywniejszą metodą produkcji. 

Zakłady produkują 11 proc. całego wytwarzanego w Polsce ciepła. Dociera ono do 70 proc. warszawiaków i 60 proc. mieszkańców Pruszkowa, Piastowa i Michałowic. Firma korzysta z produkcji w kogeneracji. Firma pokrywa w przybliżeniu 65 proc. całkowitego zapotrzebowania Warszawy na energię elektryczną.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 585 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP