XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pięć państw podpisze w Wilnie porozumienie energetyczne

Pięć państw podpisze w Wilnie porozumienie energetyczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Porozumienie mające regulować współpracę w zakresie m.in. rozbudowy rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk ma być podpisane na wileńskiej Konferencji Energetycznej 10-11 października br. - poinformowało ministerstwo gospodarki.

Dokument o nazwie Porozumienie Regulujące Współpracę mają podpisać przywódcy pięciu państw: Polski, Litwy, Ukrainy, Azerbejdżanu i Gruzji - podał w czwartek resort gospodarki.

Jeszcze przed podpisaniem wileńskiego porozumienia, w gruzińskim Tibilisi spotkali się przedstawiciele resortów gospodarki i energetyki Polski, Litwy, Azerbejdżanu, Gruzji i ambasadora Ukrainy w Gruzji, w ramach grupy roboczej, koordynującej prace nad stworzeniem euroazjatyckiego korytarza transportu ropy naftowej z rejonu morza Kaspijskiego do Europy (tzw. projekt Odessa-Brody- Gdańsk).

Od kilku lat istnieje polsko-ukraińska spółka Sarmatia, zajmująca się projektem Odessa-Brody. Nowa spółka, która ma się nazywać "Nowa Sarmatia", miałaby być rozszerzona o trzy kolejne państwa i kontynuować projekt Odessa-Brody-Gdańsk.

Uczestnicy spotkania w Tibilisi poinstruowali narodowe spółki, uczestniczące w projekcie, by "przygotowały dokumenty wymagane do rozszerzenia spółki +Sarmatia+" tak by mogło do niego dojść przed wileńskim spotkaniem przywódców.

W ocenie uczestników spotkania w Gruzji, prace nad stworzeniem nowej spółki, która zajmie się realizacją projektu, przebiegają w dobrym tempie.

Tymczasem kilka dni temu szef polskiego resortu gospodarki Piotr Woźniak informował, że "Nowa Sarmatia" powinna zostać zawiązana właśnie podczas spotkania w Tibilisi.

Spółka - jak dodał Woźniak - ma być zawiązana z udziałem pięciu państw, "w odpowiedniej proporcji udziałów". Wśród tych krajów jest też Kazachstan, który ma status obserwatora. Ropa do napełnienia magistrali ma pochodzić z Azerbejdżanu.

W połowie maja tego roku podczas krakowskiego szczytu energetycznego prezydenci Polski, Ukrainy, Litwy, Azerbejdżanu, Gruzji, przy udziale wysłannika prezydenta Kazachstanu, postanowili powołać firmę, która zajmie się organizacją i przygotowaniem projektu przedłużenia ropociągu Odessa-Brody do Płocka i Gdańska. W przyszłości kaspijska ropa miałaby nim popłynąć do Europy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pięć państw podpisze w Wilnie porozumienie energetyczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!