Piechociński: bezpieczeństwo energetyczne oparte o krajowe wytwarzanie

Piechociński: bezpieczeństwo energetyczne oparte o krajowe wytwarzanie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nasze bezpieczeństwo energetyczne, tak jak nasze bezpieczeństwo żywnościowe musi być oparte przede wszystkim o krajowe wytwarzanie, krajowe surowce, krajową energię - mówił w piątek w Bełchatowie wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Mówiąc o ostatnich wydarzeniach związanych z ograniczeniem energii zwrócił uwagę, że rzadko kiedy tak wiele niekorzystnych czynników złożyło się na siebie i to nie tylko w naszym kraju, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

"Teraz system pracuje normalnie, jesteśmy na poziomie 11 stopnia zasilania, czyli na poziomie pełnej dostępności zamawianej energii. Nie byłoby 20 stopnia zasilania, gdyby nie techniczna usterka w dużym bloku w elektrowni w Bełchatowie" - powiedział na spotkaniu z mediami. Według niego nie było zaniedbań po stronie energetyki. Zwrócił uwagę, że jest obecnie realizowany jeden z największych w historii kraju program inwestycyjny w energetykę, porównywalny - w sprawach finansowych - do programu Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

Jego zdaniem doświadczenie z ostatnich dni pokazuje, jak ważna jest unia energetyczna. Przyznał, że cieszy go, iż zgodnie z planami realizowane są powiązania międzynarodowe. Dodał jednak, że "nasze bezpieczeństwo energetyczne, tak jak nasze bezpieczeństwo żywnościowe musi być oparte przede wszystkim o krajowe wytwarzanie, krajowe surowce".

"Z prostego powodu. Kraje południa europejskiego, które mają trwały deficyt energetyczny, mają także trwały deficyt niskiego udziału przemysłu w ich PKB. W konsekwencji gospodarki usługowe w czasie wielkich gospodarczych zawieruch, przechodzą te kryzysy zdecydowanie mocno" - mówił. Zwrócił uwagę, że dziś w Polsce udział przemysłu w PKB to 22 proc., a w 2020 ma to być 25 proc.

Według niego bezpieczeństwo energetyczne to także wymiar ekonomiczny, po jakiej cenie jest energia dla gospodarstw domowych, bo to wpływa na jakość naszego życia.

Piechociński zwrócił uwagę, że nie było kryzysu w przesyłaniu energii. Jak mówił, mamy jedne z najmłodszych sieci wysokiego napięcia. W latach 2010-2015 wydaliśmy na ten cel 4,5 mld zł, w kolejnych latach ma to być powyżej 7,5 mld zł.

"Jednocześnie musimy w najbliższych latach przesunąć akcenty inwestycyjne na linie średniego i niskiego napięcia" - powiedział, i dodał, że w dalszym ciągu "posadawianie" tych instalacji elektro-energetycznych ma małe przyzwolenie społeczne, jest przedmiotem wielu konfliktów ze społecznościami lokalnymi. Wicepremier i minister gospodarki zwrócił uwagę, że sytuacja wymaga od nas nadal "obywatelskiej racjonalności" i powinniśmy oszczędzać energię elektryczną.

Piechociński przyjechał do Bełchatowa na uroczystości związane z Dniem Energetyka. Podziękował energetykom w dniu ich święta za wysiłek, za zaangażowanie w tych trudnych, ostatnich dniach. Władzom spółki PGE GiEK dziękował za szybkie przywrócenie do pełnej mocy wytwórczych największego w kraju bloku w elektrowni Bełchatów, w którym była usterka.

Elektrownia Bełchatów, która wchodzi w skład PGE GiEK jest największą w Europie elektrownią opalaną węglem brunatnym. W 2011 r. uruchomiono w niej nowy blok energetyczny o mocy 858 MW. Moc osiągalna bełchatowskiej elektrowni wynosi 5400 MW.

PGE GiEK to jeden z koncernów wchodzących w skład grupy energetycznej PGE. Składa się z centrali w Bełchatowie i 12 oddziałów - są to kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie. Spółka jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego - ma niemal 80 proc. udziału w wydobyciu. Jest też największym wytwórcą energii elektrycznej - wytwarza ok. 38 proc. krajowej produkcji energii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piechociński: bezpieczeństwo energetyczne oparte o krajowe wytwarzanie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!