Piechociński: dostawy energii zgodne z planem

Piechociński: dostawy energii zgodne z planem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dostawy energii są zgodne z planem i wedle potrzeb odbiorców; mimo wysokiej temperatury osiągnęliśmy to, co zakładaliśmy - powiedział w czwartek wicepremier Janusz Piechociński. Szef PSE poinformował, że prawdopodobnie w poniedziałek popłynie do nas prąd z Ukrainy.

Wicepremier i minister gospodarki zwrócił uwagę na czwartkowej konferencji prasowej, że sytuacja wymaga od nas nadal "obywatelskiej racjonalności" i powinniśmy oszczędzać energię elektryczną. "Każdy zaoszczędzony kilowat, poprzez rozumne zastosowanie i ograniczenia, jest bardzo cenny" - podkreślił. Poinformował, że dzięki takim działaniom udało się zaoszczędzić kilkaset megawatów.

Piechociński ocenił, że jeśli nie wydarzy się nic szczególnego u naszych sąsiadów, to czeka nas stabilny i bezpieczny energetycznie weekend. "Mamy też świadomość, że początek tygodnia, poniedziałek jest zawsze trudnym dniem, dlatego apeluję o racjonalne i mądre zużycie energii w godz. 10-17. Wielkim problemem pozostaje stan wód. Nawet jeśli będą opady, to odbudowa zasobów służących na rzecz energetyki (...) to będą nie tygodnie, a miesiące" - dodał.

PSE w czwartek rano poinformowały w komunikacie, że tego dnia obowiązuje 11 stopień zasilania, co oznacza, iż odbiorcy mogą pobierać moc do wysokości zakontraktowanej w umowie z dystrybutorem. 11 stopień zasilania obowiązywać ma do piątku do godz. 10.

Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak ocenił, że w przyszłym tygodniu nadal powinien się utrzymać 11 stopień zasilania. Dodał, że "komfortową sytuację" powinniśmy mieć także za dwa tygodnie. Zwrócił uwagę, że gorzej niż to zwykle jest, może być natomiast we wrześniu. To efekt przesunięcia remontów bloków z sierpnia na wrzesień, "zależy to też od warunków hydrologicznych, jeśli pogoda się ustabilizuje, to nie powinno być problemu" - powiedział Majchrzak.

Szef PSE dodał, że do pracy wraca największy blok elektrowni w Bełchatowie. Rzeczniczka PGE GiEK Iwona Paziak informowała PAP, że blok o mocy 858 MW tuż przed godz. 14 w czwartek został zsynchronizowany z krajową siecią elektroenergetyczną. Kilkudniowe wyłączenie bloku spowodowała awaria techniczna.

Majchrzak poinformował, że najprawdopodobniej w poniedziałek popłynie do nas prąd z Ukrainy. "Po naszych zabiegach operator ukraiński zadeklarował, że w trybie nadzwyczajnym, mimo swoich deficytów spróbuje znaleźć dla nas 200 MW. Dopinamy kontrakt, który jest poza rynkiem, w ramach pomocy międzyoperatorskiej. Robimy wszystko, żeby ten kontrakt był w poniedziałek zapięty nie ze względów handlowych tylko technicznych" - mówił.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk polecił w czwartek ministerstwu energetyki udzielenie pomocy Polsce w związku z kryzysem energetycznym. Szef rządu wskazał, że Ukraina powinna uczynić wszystko, by zwiększyć dostawy prądu dla zachodniego sąsiada. "Powinniśmy wesprzeć przyjazną nam Polskę i zrobić wszystko, by pomóc naszym partnerom w ustabilizowaniu sytuacji w energetyce w możliwie najkrótszym czasie" - oświadczył Jaceniuk podczas posiedzenia Rady Ministrów.

Dzień wcześniej, w środę, ukraiński minister energetyki Wołodymyr Demczyszyn powiedział dziennikarzom, że obecnie nie ma możliwości zwiększenia dostaw prądu dla Polski. "Nie możemy im dziś pomóc" - poinformował. Demczyszyn wyjaśnił, że spowodowane jest to remontem elektrowni w Bursztynie w obwodzie iwano-frankowskim i w Dobrotworze w obwodzie lwowskim, które dostarczają energię elektryczną m.in. do Polski.

We wtorek polski rząd przyjął rozporządzenie stanowiące, iż od 11 sierpnia br. do końca miesiąca wprowadzone będą ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dla odbiorców o mocy umownej powyżej 300 kW (fabryki, huty, duże energochłonne zakłady przemysłowe). Przewiduje ono, że ograniczenia nie obejmą odbiorców indywidualnych - szpitali, obiektów wojskowych, lotnisk i tym podobnych instytucji.

Ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej określają stopnie zasilania od 11 do 20. Jedenasty stopień zasilania oznacza, że odbiorca może pobierać moc do wysokości mocy umownej, czyli do poziomu mocy zakontraktowanej w umowie z dystrybutorem, co w praktyce równa się brakowi ograniczeń. Dwudziesty stopień polega na tym, że odbiorca może pobierać moc do wysokości ustalonego minimum przy zachowaniu bezpieczeństwa ludzi oraz zapobiegnięciu uszkodzeniu lub zniszczeniu obiektów technologicznych.

Przyczyną ograniczeń są wysokie temperatury powietrza i niskie stany wód w zbiornikach wodnych. Obniżony poziom wody uniemożliwia skuteczne chłodzenie bloków energetycznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piechociński: dostawy energii zgodne z planem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!