PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pierwszy konflikt pomiędzy resortami skarbu i energii?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
07-01-2016 20:12
Pierwszy konflikt pomiędzy resortami skarbu i energii?
Fot. PTWP

W rządzie pojawiły się dwie sprzeczne opinie dotyczące wypłaty dywidendy przez spółki energetyczne. Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii mówił, że priorytetem są inwestycje grup energetycznych. Dawid Jackiewicz, minister skarbu państwa ripostuje, że ciężko będzie się zdecydować na niepobieranie dywidend ze spółek energetycznych. Czy obie opinie uda się pogodzić?

Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, powiedział 5 stycznia br., że  priorytetem dla Ministerstwa Energii jest przeprowadzanie dużych inwestycji przez grupy energetyczne.
- Nie oczekujemy od spółek energetycznych generowania zysków na siłę. Chcemy, by były one rentowne, ale musimy przygotować głęboki obszar inwestycji - mówił Grzegorz Tobiszowski cytowany przez PAP.

Przekonywał, że jeżeli spółki energetyczne pozbędą się środków na projekty inwestycyjne, to będzie zagrożone bezpieczeństwo energetyczne i zawali nam się system gospodarczy.

W ocenie Grzegorza Tobiszowskiego spółki energetyczne nie powinny być tylko zapleczem finansowym dla budżetu państwa. Zapewniał, że Ministerstwo Energii ma świadomość, że firmom energetycznym brakuje pieniędzy na duże projekty inwestycyjne.

Zaledwie dwa dni później, 7 stycznia br., w odmiennym tonie wypowiadał się Dawid Jackiewicz, minister skarbu.

- Ciężko będzie się zdecydować na niepobieranie dywidend ze spółek energetycznych - powiedział Dawid Jackiewicz, którego cytowała PAP.

Minister Jackiewicz wyjaśniał, że trzeba wyważyć potrzeby budżetowe oraz potrzeby inwestycyjne spółek energetycznych.

- Mamy świadomość dużych potrzeb z ich strony, ale dywidendy spółek energetycznych stanowią 36 proc. ogólnego planu kwot dochodów z dywidend, więc ciężko byłoby z nich zrezygnować - przekonywał Dawid Jackiewicz.

Zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni będzie gotowy długookresowy plan polityki dywidendowej spółek skarbu państwa.

Potrzeby inwestycyjne spółek energetycznych są ogromne. Na stronie internetowej Ministerstwa Skarbu Państwa znajduje się informacja, że do 2020 r. spółki Skarbu Państwa, zgodnie ze swoimi strategiami, planują zainwestować w energetykę i sektor gazowy ponad 100 mld zł.

- Dzięki temu Polska zyska najnowocześniejsze moce wytwórcze w Europie, możliwość realnej dywersyfikacji dostaw gazu i znajdzie się w grupie państw, które zajmują się międzynarodowym handlem ropą naftową, paliwami i produktami chemicznymi - przekonuje MSP.

Ta informacja pochodzi z czerwca 2015 r., czyli jeszcze z przed wyborów parlamentarnych. Po wyborach doszło już do wymiany zarządów w trzech największych krajowych grupach energetycznych: Enei, grupie Energa oraz Tauronie. Przedstawiciele nowych zarządów już zapowiadają przeglądy strategii tych grup i nie wykluczają rezygnacji z niektórych inwestycji. Gdyby z części inwestycji zrezygnowano, to wówczas potrzeby inwestycyjne grup energetycznych byłyby w oczywisty sposób mniejsze.

Teoretycznie pogodzenie opinii ministrów Tobiszowskiego i Jackiewicz jest możliwe: grupy energetyczne ograniczą nieco swoje plany inwestycyjne a więc większą część zysków będą mogły przeznaczyć na dywidendy. Z pewnością dojdzie do sporów, ile pieniędzy należy zostawić w spółkach, a ile przeznaczyć akcjonariuszom - obie strony z pewnością będą potrafiły wykazać, że to właśnie jej pieniądze są bardziej potrzebne.

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP