Pietrewicz: Sejm powinien przyjąć projekt ustawy o OZE do końca roku

Pietrewicz: Sejm powinien przyjąć projekt ustawy o OZE do końca roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do końca roku Sejm powinien uchwalić przyszłą ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE) - powiedział w piątek wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. Dodał, że nie widzi zagrożenia, by nie weszła ona w życie od 1 stycznia 2016 r.

Wiceminister gospodarki pytany w piątek przez dziennikarzy, czy projekt ustawy o OZE ma szansę wejść w życie od 1 stycznia 2016 r., odparł: "Na razie nie widzę zagrożenia. Prace (nad projektem - PAP) są zaawansowane. W przyszłym tygodniu, mam nadzieję, przejdą one etap podkomisji i komisji. W związku z tym będziemy po pierwszym czytaniu i ustawa zostanie skierowana do drugiego czytania w Sejmie" - zaznaczył Pietrewicz.

Jak mówił, przyszła ustawa powinna być w tym roku uchwalona przez Sejm i trafić do Senatu. "Zakładamy, że od 1 stycznia 2016 r. wejdzie ona w życie" - podkreślił.

"To dobra ustawa, a prace nad nią odbywają się w dobrym tempie" - ocenił wiceszef MG.

Wiceminister gospodarki przyznał, że nie wszystkie strony zainteresowane projektem są zgodne co do daty wejścia w życie nowych przepisów. "Zgody nie było i nie będzie, ale myślę, że projekt jest dobrym kompromisem. Trudno w stu procentach zadowolić wszystkich. Liczy się przede wszystkim interes gospodarki, społeczeństwa, konsumentów. I tym się kierowaliśmy" - tłumaczył.

Zgodnie z projektem ustawy to rząd ma decydować, ile energii odnawialnej potrzebuje - m.in. dla spełnienia celów polityki klimatycznej UE. Regulacja wprowadza też system aukcji na "zieloną" energię. Aukcję wygra ten, kto zaproponuje najniższą cenę. W zamian dostanie gwarancję wsparcia przez 15 lat.

Propozycje zakładają ponadto, że aukcje będą oddzielne dla dużych i małych instalacji. Minister gospodarki będzie podawał tzw. cenę referencyjną, czyli maksymalną, za jaką będzie można zakupić w danym roku energię z OZE. Wspieranie źródeł odnawialnych zostanie przerzucone na konsumentów, którzy mają mieć doliczoną do rachunku "opłatę OZE", która w 2015 r. ma wynieść 2,27 zł za każdą zużytą megawatogodzinę.

Ocena skutków regulacji szacuje koszt przyszłej ustawy na ok. 4 mld zł rocznie. Przedstawiciele rządu wielokrotnie podkreślali, że ustawa ma umożliwić racjonalizację wsparcia dla OZE i osiągnięcie celów jak najmniejszym kosztem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!