PKE chce bezemisyjnych elektrowni

PKE chce bezemisyjnych elektrowni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nad pierwszą bezemisyjną elektrownią pracuje już Południowy Koncern Energetyczny, a pilotażowy projekt trafił już do Ministerstwa Gospodarki.

Komisja Europejska, jak dowiedziała się "Trybuna Górnicza", chce, aby do 2015 roku w Europie powstało 12 doświadczalnych elektrowni specjalizujących się w ekologicznym spalaniu węgla. Swój akces do projektu zgłosił już Południowy Koncern Energetyczny, drugi co do wielkości producent energii w kraju. Wchodzące w skład PKE elektrownie spalają dziś najwięcej węgla w kraju -poinformowała "Gazeta Wyborcza".

- Koncepcja elektrowni wolnej od CO2 wydaje się dziś mało realna, bo jest bardzo kosztowna. Jednak moim zdaniem kiedyś będzie masowo stosowana. Pamiętam jak w końcu lat 80. zmuszano nas do budowy instalacji odsiarczania. Śmialiśmy się wtedy, że pomysły te nigdy nie wejdą w życie, a minęło kilka lat i stało się zupełnie powszechne. Z ekologicznym spalaniem węgla będzie tak samo - przekonuje na łamach "GW" Jan Kurp, prezes Południowego Koncernu Energetycznego.

PKE zaproponował już trzy lokalizacje dla eksperymentalnej elektrowni: przy powstającym nowym bloku energetycznym w Łagiszy, na terenie elektrowni Jaworzno lub budowę całkiem samodzielnej instalacji na terenach należących do PKE.

Pilotażowa elektrownia miałaby mieć niewielką moc 50 megawatów, wystarczającą do zasilania 100 tys. miasta. i kosztować ok. 90-100 mln euro. Koszt "wyprodukowania" w niej tony CO2 wstępnie oszacowano na 35 euro, podczas gdy w zwykłej elektrowni to ok. 20 euro - wyjaśnia dziennik.

- Liczymy, że większość pieniędzy na budowę wyłoży Unia, która pilotuje ten projekt. My oferujemy teren i specjalistów - mówi prezes Kurp i dodaje, że jego zdaniem szansa, że instalacja zostanie sfinansowana z unijnych dotacji jest duża.

Niestety, o ile technologia wydzielania CO2 ze spalin, stosowana w bezemisyjnych elektrowniach, jest mniej więcej znana, to poważnym problemem pozostaje kwestia magazynowania dwutlenku węgla. Polska nie ma dziś żadnych związanych z tym regulacji prawnych: nie wiadomo gdzie miałyby powstać złoża CO2 i kto miałby odpowiadać za ich nadzorowanie - czytamy w dzienniku.

Pewne jest tylko, że dwutlenek węgla musi trafić w pobliże podziemnych pokładów węgla, nieprzydatnych dla kopalń. Znajdują się one ponad tysiąc metrów pod ziemią, a właśnie na tyle określa się bezpieczną granicę, gdzie można magazynować płynny CO2. Tam dwutlenek węgla ma ulegać mineralizacji, czyli zupełnemu rozkładowi.

- Niestety, pod względem prac nad magazynowaniem CO2 jesteśmy dużo w tyle za Unią Europejską, która już zajmuje się problemem. Aby w ogóle myśleć o budowie doświadczalnej elektrowni, musimy to opóźnienie szybko nadrobić - przekonuje na łamach "Gazety Wyborczej" Marek Ściążko, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, który zaangażował się w prace nad bezemisyjną elektrownią.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKE chce bezemisyjnych elektrowni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!