PKEE: polska energetyka to nie tylko węgiel, ale też szybki rozwój OZE

PKEE: polska energetyka to nie tylko węgiel, ale też szybki rozwój OZE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trzeba zerwać ze stereotypem, że polska energetyka jest oparta tylko na węglu, bo ostatnie lata to dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii - powiedziała w środę wiceprezes PKEE Marta Gajęcka. Podkreśliła, że Polska ma potencjał na rozwój farm wiatrowych na Bałtyku.

  • Z danych PKEE wynika, że w ciągu 10 lat wartość zainstalowanej mocy w energetyce wiatrowej wzrosła 40-krotnie.
  • Udział energetyki węglowej w całkowitej wartości zainstalowanych w Polsce mocy energetycznych spadał w ostatnich latach (z 83 proc. w 2008 r. do 69 proc. w 2016 r.), a OZE z kolei rósł (z 4 proc. w 2008 r. do 21 proc. w 2016 r.).
  • Według PKEE dla naszego kraju niezwykle perspektywicznym sektorem może być morska energetyka wiatrowa. Według Komitetu istnieje potencjał na budowę instalacji o mocy 6 GW w latach 2020-2030.

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) zorganizował w środę konferencję w Brukseli, by debatować o potencjale energetyki odnawialnej w Europie Środkowej i Wschodniej.

Gajęcka podkreśliła, że ten sektor w ostatnich latach dynamicznie rozwija się w naszym regionie Europy, w tym w Polsce. Wskazała m.in. na przykład rozwoju energetyki wiatrowej nad Wisłą w latach 2005-2015. Z danych PKEE wynika, że w ciągu tych 10 lat wartość zainstalowanej mocy w tym sektorze wzrosła 40-krotnie. - Nie było łatwo, ponieważ sieci energetyczne w Polsce wymagają modernizacji. Pomimo tego zanotowaliśmy postępy - powiedziała.

Wskazała, że jeśli chodzi o zieloną energię produkowaną z wiatru, w ostatnich latach wiele krajów Europy Środkowej i Wschodniej dogoniło średnią unijną.

Jeśli chodzi o nowe instalacje wytwarzające energię ze słońca, kraje regionu wykonały mniejsze postępy - stwierdziła Gajęcka. - Mamy oczywiście takie kraje, jak Rumunia czy Słowenia, które mają więcej słońca, niż np. Polska, ale postępy są widoczne - powiedziała. W tym przypadku część krajów, jak np. Bułgaria, również dogoniło unijną średnią.

Gajęcka zwróciła też uwagę na stereotypowe myślenie w Europie o energetyce w naszym regionie. - Jest wiele stereotypowych opinii, że Polska stoi tylko na węglu i nie ma zielonej energii, a to nieprawda - powiedziała. Zaznaczyła, że udział energetyki węglowej w całkowitej wartości zainstalowanych w Polsce mocy energetycznych spadał w ostatnich latach (z 83 proc. w 2008 r. do 69 proc. w 2016 r.), a OZE z kolei rósł (z 4 proc. w 2008 r. do 21 proc. w 2016 r.).

- Polska modernizuje swój energetyczny miks. Pomimo tego nie mogła wspierać rozwoju OZE poprzez derogacje w ramach unijnego systemu ETS. Wzrost wytwarzania energii wiatrowej w Polsce w ostatnich latach jest jednym z najwyższych w Europie - zaznaczyła. Dodała, że na liście europejskich rynków z największą wartością mocy w energetyce wiatrowej Polska jest na 7. miejscu (ma zainstalowanych 5,8 GW).

Dodała, że dla naszego kraju niezwykle perspektywicznym sektorem może być morska energetyka wiatrowa. Według niej istnieje potencjał na budowę instalacji o mocy 6 GW w latach 2020-2030. Wskazała, że takie projekty są obecnie w fazie rozwojowej. - Instalacje morskie to nowe miejsca pracy dla tysięcy ludzi, to też ważne dla gospodarki - podkreśliła.

Polski Komitet Energii Elektrycznej w czasie debaty podkreślał również kluczową rolę biomasy w transformacji miksu energetycznego w Europie. Jest to szczególnie istotne w kontekście trwających prac w Parlamencie Europejskim, jak i Radzie nad zmianą dyrektywy dotyczącej rozwoju OZE.

Wiceszef PE, europoseł Ryszard Czarnecki (PiS) przypomniał podczas debaty, że w listopadzie 2016 r. Komisja Europejska zaproponowała ogromny pakiet legislacyjny obejmujący ponad 1000 stron zwany "pakietem czystej energii". Wskazał, że zmiana dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii jest jednym z kluczowych elementów tego pakietu, ponieważ rozwój energii ze źródeł odnawialnych w Unii Europejskiej pozostaje centralnym punktem jej polityki energetycznej i klimatycznej.

- Wdrażanie europejskich celów w zakresie OZE za pomocą instrumentów legislacyjnych i finansowych powinno być złożonym zadaniem. Jestem przekonany, że naszą uwagę należy skupić na tym, jak określić prawdziwą wartość dodaną współpracy na poziomie UE. Jednocześnie nie powinniśmy zapominać, że konieczne jest dostosowanie się do lokalnych warunków - zaznaczył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKEE: polska energetyka to nie tylko węgiel, ale też szybki rozwój OZE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!