Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PKEE: transfer uprawnień do MSR zwiększyłby cel redukcji CO2

Autor: wnp.pl (ICh)
03-03-2015 19:01
PKEE: transfer uprawnień do MSR zwiększyłby cel redukcji CO2

PKEE apeluje do Rady Unii Europejskiej , aby odrzuciła propozycję Parlamentu Europejskiego w sprawie daty wejścia w życie MSR. Proponuje, aby przyjęto pierwszą propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie czyli rok 2021.

Fot. Fotolia

Polski Komitet Energii Elektrycznej apeluje do Rady Unii Europejskiej, aby odrzuciła propozycję Parlamentu Europejskiego w sprawie daty wejścia w życie MSR, bo transfer czasowo wycofanych uprawnień (z backloading’u) do MSR m.in. zwiększyłby wyznaczony na okres 2013-2020 cel redukcji emisji CO2 dla instalacji objętych EU ETS.

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) z aprobatą przyjął fakt, że kilka dni temu komisja ENVI Parlamentu Europejskiego odrzuciła propozycję, zgodnie z którą reforma unijnego systemu handlu emisjami (EU ETS) polegająca na wprowadzeniu mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej EU ETS (tzw. „ market stability reserve”- MSR) wchodziłaby w życie w roku 2017 i przesunęła ten termin na koniec 2018 roku (w praktyce o dwa lata). Niemniej, w ocenie PKEE, nie usunięto uchybień prawnych, które zdaniem organizacji od początku towarzyszą projektom legislacyjnym wprowadzającym MSR. Zdaniem PKEE w szczególności dotyczy to postanowień odnoszących się do uprawnień do emisji CO2 uprzednio wycofanych z rynku w efekcie wdrożenia tzw. backloading’u. Te uprawnienia (900 mln) zgodnie z decyzją ENVI mają zostać przeniesione do MSR.
- Narzędziem, którego zastosowanie ma pozwolić na osiągnięcie 20 proc. redukcji emisji CO2 w 2020 roku, miała być coroczna redukcja dostępnych uprawnień do emisji CO2 o 1,74 proc., w okresie 2013-2020. Wycofanie w tym okresie na trwałe z rynku 900 mln uprawnień do emisji CO2 oznaczałoby w praktyce zwiększenie dynamiki redukcji dostępnych uprawnień powyżej 1,74 proc. rocznie, a w efekcie także zwiększenie celu redukcji emisji. Według naszych analiz wycofanie na trwałe z rynku 900 mln uprawnień w okresie 2013-2020 oznaczałoby de facto zwiększenie celu redukcji emisji CO2 w tym okresie o 6 proc. dla instalacji objętych systemem EU ETS - wyjaśnia Maciej Burny, członek rady zarządzającej PKEE .

PKEE apeluje do Rady Unii Europejskiej , aby odrzuciła propozycję Parlamentu Europejskiego w sprawie daty wejścia w życie MSR. Proponuje, aby przyjęto pierwszą propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie czyli rok 2021. W przeciwnym razie, zdaniem PKEE, grozi nam złamanie zasady pewności prawa w postaci naruszenia reguł europejskiego handlu emisjami podczas trwania obowiązującego cyklu rozliczeniowego, a to dlatego, że transfer czasowo wycofanych uprawnień (z backloading’u) do MSR poważnie zmienia cel redukcji emisji do roku 2020 oraz zmniejsza pulę darmowych uprawnień do emisji CO2 przysługujących poszczególnym państwom członkowskim.

- 20 proc. cel redukcji emisji CO2 do 2020 r. został przyjęty przez Radę Europejską w marcu 2007 r., a więc na mocy decyzji politycznej podjętej przez przywódców państw członkowskich. To co się obecnie dzieje, czyli reformowanie EU ETS prowadzące do podniesienia celu redukcji emisji CO2 na 2020 rok, odbywa się z kolei na poziomie technicznym poprzez propozycję wprowadzenia mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej. Sposób procedowania tej zmiany jest znacząco mniej sformalizowany i trudny do śledzenia przez obywateli UE. Gdyby doszło do przeniesienia uprawnień do emisji CO2 z mechanizmu backloadingu do MSR podważyłoby to decyzję Rady Europejskiej i oznaczałoby naruszenie zasady proporcjonalności i pewności prawnej dla uczestników rynku - uważa Maciej Burny.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP