PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Plan wykonawczy rozwoju energii odnawialnej potrzebny od zaraz

Autor: wnp.pl (Patrycja Batóg)
25-05-2010 13:59

Zgodnie z wymogami dyrektywy 2009/28/WE rząd do 30 czerwca br. powinien przekazać Komisji Europejskiej "Krajowy plan działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych" (tzw. Action Plan). Plan powinien przedstawiać, w jaki sposób zrealizujemy piętnastoprocentowy udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w finalnym zużyciu energii w roku 2020. Mimo że dokument będzie miał kluczowe znaczenie dla rozwoju sektora energii odnawialnej w perspektywie najbliższych 10 lat, Ministerstwo Gospodarki dotychczas nie upubliczniło Action Planu ani nie rozpoczęło konsultacji społecznych.

Jak zaznacza Koalicja Klimatyczna, odnawialne źródła energii pełnią ważną rolę pod względem energetycznym, środowiskowym, ekonomicznym oraz społecznym,a czas jaki pozostał na konsultacje dokumentu dobiega końca.
Koalicja Klimatyczna obawia się, że nie wystarczy czasu, by uzupełnić i skorygować Action Plan, tak żeby został zaakceptowany przez KE.

- Dokument wyznaczający kierunki rozwoju i systemy wspierania energetyki odnawialnej, podobnie jak każdy dokument o strategicznym znaczeniu, powinien być przygotowany we współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami i konsultowany z możliwie największą liczbą zainteresowanych podmiotów - twierdzi Zbigniew Karaczun, prezes należącego do Koalicji Klimatycznej Mazowieckiego Okręgu Polskiego Klubu Ekologicznego. - Powszechne konsultacje sprzyjają wprowadzaniu najbardziej efektywnych technologicznie i ekonomicznie rozwiązań, a także zagwarantowanie przejrzystości podejmowanych przez rząd decyzji - dodaje.

Według Koalicji Klimatycznej "Krajowy plan działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych" powinien zakładać podniesienie udziału zielonej energii z 15 proc. do 17-18 proc. do roku 2020 oraz do 20 proc. w roku 2030, przy jednoczesnym stworzeniu warunków do sprzedaży nadwyżek energetycznych innym krajom członkowskim UE. W planie powinny zostać uwzględnione stabilne zasady wsparcia instalacji OZE, gwarantujące ich konkurencyjność względem innych źródeł energii, zwłaszcza na etapie inwestycyjnym i w przypadku wykorzystania najbardziej innowacyjnych technologii.

Do rozwoju OZE, według Koalicji Klimatycznej, niezbędne jest również uproszczenie procedur inwestycyjnych, przeniesienie większości kompetencji decyzyjnych na szczebel regionalny lub lokalny oraz przyjęcie zmian w legislacji.

Według Koalicji Klimatycznej polski Action Plan powinien również wprowadzać zasady efektywnego gospodarowania środkami na wsparcie inwestycji, pochodzącymi z opłat zastępczych, środków UE i ze sprzedaży nadwyżek z Protokołu z Kioto. Środki te powinny być skierowane m.in. na inwestycje sieciowe, w tym linie przesyłowe lądowe i morskie.

Ponieważ odpowiedzialność za rozwój odnawialnych źródeł energii na poziomie ministerialnym nie powinna być rozproszona, Koalicja Klimatyczna proponuje, aby dokument uwzględniał utworzenie Departamentu ds. Energii Odnawialnej. Koordynacja realizacji kompleksowego planu i osiągniecie ambitnych celów nie będą możliwe bez rozbudowania struktur odpowiedzialnych za rozwój OZE.

- Warto wziąć pod uwagę, że dobrze zaplanowany rozwój OZE może okazać się receptą nie tylko na problemy środowiskowe, ale również na bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz kryzys gospodarczy – podsumował Karaczun.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 135 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP