XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Planowane elektrownie mogą być warte 50 mld zł

Planowane elektrownie mogą być warte 50 mld zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Co chwila pojawiają się zapowiedzi krajowych i zagranicznych firm z branży energetycznej dotyczące powiększenia mocy wytwórczych. Do około 2015 roku w Polsce mogą powstać bloki o łącznej mocy przekraczającej 10 tysięcy megawatów

Jeżeli podsumujemy wszystkie zapowiedzi spółek planujących budowę nowych elektrowni w Polsce, okaże się, że do 2015 roku powinny powstać bloki wytwarzające energię o łącznej mocy ponad 10 tysięcy megawatów. Ile to będzie kosztowało? Ponad 50 mld zł - szacuje "Parkiet". Ocenia się bowiem, że koszt budowy w przeliczeniu na jeden megawat wynosi 1,5 mln euro. Skąd spółki wezmą tak duże kwoty? - pyta dziennik. Coraz częściej polskie firmy wychodzą z inicjatywą tworzenia spółek joint-venture, by budować wspólnie z zagranicznymi potentatami z branży. Nową elektrownię tym sposobem chciałaby zbudować lubelska kopalnia Bogdanka - pisze "Parkiet".

Sposobów na sfinansowanie ogromnych inwestycji w nowe bloki produkujące energię elektryczną jest kilka. Cztery państwowe grupy energetyczne szykują się do debiutu na giełdzie i nie ukrywają, że chcą pozyskany w ten sposób kapitał przeznaczyć w sporej części na nowe elektrownie.

Drugim sposobem na sfinansowanie budowy nowych mocy jest dla polskich firm wspomniana współpraca z inwestorami zagranicznymi. Jak się nieoficjalnie mówi, najlepiej takimi, którzy mają "zaklepane" wysokie miejsce w kolejce po urządzenia do wytwarzania energii. Ze względu na to, że dostawców nowych instalacji nie jest w Europie zbyt wielu, a popyt na nowe moce cały czas rośnie, czas oczekiwania na urządzenia wydłużył się do 5-7 lat. Tymczasem polskie spółki są na wstępnym etapie przygotowań i kontraktów z dostawcami, do których należą np. Alstom, Rafako czy Siemens Power.

Z takiego założenia wyszła wybierająca się na warszawski parkiet Bogdanka. - Prowadzimy rozmowy z sześcioma dużymi firmami energetycznymi w sprawie budowy elektrowni o mocy od 800 do 1600 MW - mówi w rozmowie z "Parkietem" Grzegorz Gawroński, dyrektor biura zarządu lubelskiej kopalni. Dodaje, że wśród nich jest pięć firm już obecnych w Polsce oraz jedna, która dzięki budowie elektrowni chciałaby rozpocząć działalność w naszym kraju. Gawroński nie chciał ujawniać nazw ewentualnych kontrahentów. Jak się jednak nieoficjalnie dowiedział "Parkiet", jednym z nich jest Vattenfall. Elektrownię opalaną węglem z Bogdanki chciałaby również zbudować PGE. Gawroński zastrzega jednak, że budowa tego typu instalacji może potrwać nawet siedem lat.

Przykładem tego typu współpracy jest umowa podpisana w połowie czerwca przez koncern RWE i Kompanię Węglową. Jedną czwartą finansowania wzięła na siebie kopalnia, resztę ma dołożyć niemiecki inwestor. Elektrownia o mocy 800 MW ma powstać do 2014 r. Inni gracze nie znaleźli jeszcze partnerów wśród kopalń. Mimo to zarówno Electrabel, jak i Vattenfall już zapowiedziały budowę instalacji o łącznej mocy prawie 2 tys. MW.

Przyspieszenie budowy nowych elektrowni w Polsce to, zdaniem większości ekspertów z branży, jedyny sposób na to, aby uniknąć załamania w dostawach prądu - pisze "Parkiet"
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Planowane elektrownie mogą być warte 50 mld zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!