XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Po drugiej stronie efektywności

Po drugiej stronie efektywności
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dotychczasowe wysiłki krajów europejskich w obszarze zwiększenia efektywności energetycznej skupiały się głównie na odbiorcy energii (po stronie popytu), natomiast potencjał ograniczenia znacznych codziennych strat powstałych w procesie produkcji i dystrybucji energii (po stronie podaży) był w dużym stopniu zaniedbywany - pisze Cristiano Tortelli, prezes i dyrektor generalny GE dla Europy Środkowo-Wschodniej, Rosji i Wspólnoty Niepodległych Państw.

Faktem jest, że większość mocy zużywanej do produkcji energii nie jest na nią przetwarzana. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej światowa średnia efektywności tradycyjnych paliw kopalnych wykorzystywanych przy produkcji energii wynosi 35-37 proc. Dodatkowo, mniej więcej 2/3 wydzielanego ciepła jest marnowane, a przy przesyle i dystrybucji tracone jest kolejne 9 proc.

Zagadnieniu temu poświęcona była niedawna analiza centrum badawczego Delta Energy & Environment przeprowadzona we Francji, Polsce i Wielkiej Brytanii dotycząca potencjału oszczędności w obszarze energii pierwotnej poprzez zastosowanie technologii zwiększających efektywność energetyczną po stronie podaży. Autorzy analizy uważają, że takie technologie „to potencjał, który może w dużym stopniu przyczynić się do osiągnięcia celów stawianych przez UE w obszarze redukcji emisji i oszczędności energii pierwotnej”. Delta szacuje, że w wymienionych państwach członkowskich „wdrożenie po stronie podaży tego rodzaju rozwiązań może przyczynić się do realizacji co najmniej 18% planowanej łącznej redukcji emisji dwutlenku węgla o 20%. Natomiast wkład w planowaną łączną redukcję przewidywanego zapotrzebowania na energię o 20% może stanowić co najmniej 23%”.

W raporcie Delty zauważa się, że dostępny jest obecnie szeroki wachlarz innowacyjnych i opłacalnych technologii energetycznych, które mogą pomóc w zwiększaniu efektywności energetycznej po stronie podaży. Pozwalają one na optymalizację wydajności operacyjnej elektrowni, szersze zastosowanie kogeneracji przy produkcji dla sieci ciepłowniczych i elektrycznych, lepsze zarządzanie energią dzięki wdrożeniu większej ilości rozwiązań na bazie inteligentnych sieci, czy przetwarzanie na elektryczność ciepła odpadowego powstającego w elektrowniach i przy procesach przemysłowych.

Choć wciąż toczy się dyskusja na temat szczegółów stosowania technologii zwiększających efektywność energetyczną, powszechnie uznaje się, iż są one najtańszym i najszybszym sposobem generowania oszczędności, zapewniając lepsze wykorzystanie zasobów oraz środowiskowe i ekonomiczne korzyści dla całej Europy. Obecnie średnia efektywność mocy wytwórczych w UE jest zdecydowanie niższa, niż ta osiągalna przez zastosowanie najlepszych dostępnych technologii. Dostawcy energii inwestując w poprawę efektywności energetycznej po stronie podaży znacząco zwiększają wydajność elektrowni, redukują emisję dwutlenku węgla i są w mogą bardziej wydajnie zarządzać zasobami – wszystko to bez negatywnego wpływu na zaspokajanie zapotrzebowania na dostawy energii.

Europa Środkowo-Wschodnia, a w szczególności Polska, może zredukować emisje CO2 i zwiększyć efektywność energetyczną poprzez uzupełnienie starzejącej się opartej na węglu infrastruktury wytwórczej o w nowe kogeneracyjne bloki gazowe, których wysoka wydajność związana jest z niskim zużyciem paliwa. Efektywność elektrowni z turbiną gazową wynosi 50 procent, podczas gdy 25-letnia elektrownia węglowa osiąga 35 procent lub mniej. Dodatkowo, ze względu na fakt, że paliwo spalane jest w czystszy sposób, jednostki z kogeneracyjnymi turbinami gazowymi produkują w porównaniu do węglowych jedynie około połowę emisji CO2 na kilowatogodzinę pracy.

Turbiny gazowe można także wykorzystywać na mniejszą skalę. Przykładowo, największy polski hodowca kwiatów wykorzystuje elektrownię kogeneracyjną wyposażoną w wysoce wydajne technologie silników gazowych. Całkowicie pokrywa ona zapotrzebowanie firmy na elektryczność i ciepło. Zainstalowane silniki gazowe produkują 5,6 MW i doskonale sprawdzają się w warunkach wytwarzania energii dla szklarni. Oszczędność energii pierwotnej elektrowni to około 40%, co znacząco obniża koszty. Rozwiązanie to wpisuje się w tym zakresie w politykę rządową zakładającą, że do 2020 roku Polska podwoi (w porównaniu do poziomów z 2006 roku) produkcję energii wytwarzanej za pomocą wysokowydajnych technologii kogeneracyjnych.

Unijna Energetyczna Mapa Drogowa 2050 prowadzi do konkluzji, że realizacja europejskich celów w zakresie efektywności energetycznej musi skupić się na poprawie efektywności w na każdym etapie łańcuchu energetycznego. Inwestowanie w technologie generujące oszczędności po stronie podaży jest strategicznym warunkiem by produkcja energii elektrycznej i działanie infrastruktury wewnętrznych dostaw UE były bardziej wydajne pod względem zarządzania zasobami. Osiągnięcie celu 20% oszczędności energii wyznaczonego przez Plan na rzecz Efektywności Energetycznej z 2011 roku będzie wymagało wspólnego europejskiego podejścia – zgranego wysiłku, gdzie wszystkie regiony i państwa członkowskie wykazują zrozumienie kluczowych czynników, które pozwolą na ewolucję w kierunku wysokowydajnej, niskowęglowej gospodarki energetycznej. Innymi słowy, na kontynencie należy wypracować „świadomość społeczną”, u której źródła będzie leżeć efektywność energetyczna.

Osiągnięcie pożądanego poziomu poprawy w obszarze efektywności energetycznej po stronie podaży wymagać będzie również inwestycji kapitałowych. W dłuższej perspektywie okażą się one opłacalne, gdy zaczną procentować w formie niższych kosztów paliwa, większego bezpieczeństwa energetycznego, wzrostu zatrudnienia i otwarcia rynków dla nowych produktów i usług.

Finansowanie projektów będzie wymagać połączenia udziału sektora publicznego i prywatnego, co może odegrać kluczową rolę w budowaniu tego nowego rodzaju zbiorowej odpowiedzialności. Jasno sformułowana polityka i prawo energetyczne na poziomie unijnym i krajowym muszą przewidywać wprowadzenie odpowiednich zachęt dla inwestycji prywatnych a także mechanizmów, dzięki którym finansowanie publiczne może być wykorzystane w celu takiego ukierunkowania tego rodzaju inwestycji, aby wspierały rozwijanie efektywności energetycznej po stronie podaży.

W dłuższej perspektywie nowe elektrownie wykorzystujące odnawialne źródła energii i czystsze paliwa nieuchronnie zastąpią w UE starzejące się oparte na węglu jednostki. Technologie z zakresu efektywności po stronie podaży stanowią pomost do wydajnej energetycznie Europy jutra. Pomost, który zaczynamy budować już dzisiaj.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Po drugiej stronie efektywności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!