Po skandalu z turbinami Siemens rezygnuje z joint venture w Rosji

Po skandalu z turbinami Siemens rezygnuje z joint venture w Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Koncern Siemens zapowiedział w piątek, że w związku z bezprawnym dostarczeniem na Krym czterech wyprodukowanych przez tę niemiecką firmę turbin gazowych rezygnuje z udziałów w rosyjskim przedsiębiorstwie Interautomatika i kończy umowę licencyjną.

"Siemens otrzymał wiarygodne informacje, że wszystkie cztery turbiny dostarczone latem 2016 roku w celu realizacji projektu Taman w południowej Rosji zostały na szczeblu lokalnym zmodyfikowane i bezprawnie, wbrew jasnym kontraktowym zobowiązaniom, przewiezione na Krym" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej koncernu.

Firma podkreśliła, że postępowanie strony rosyjskiej stanowi "ewidentne złamanie" umowy i przepisów UE, a także nadużycie zaufania. Koncern zapewnił, że uczynił wszystko, co w jego mocy, by zapobiec złamaniu umów.

Siemens podtrzymuje skargę przeciwko osobom odpowiedzialnym za naruszenie kontraktu, by zapobiec dalszym dostawom niemieckiego sprzętu na Krym i doprowadzić do przeniesienia turbin na miejsce pierwotnego przeznaczenia - Półwysep Tamański na wschód od Krymu.

Powołana przez koncern grupa zadaniowa sprawdza obecnie działalność wszystkich partnerów handlowych Siemensa na terytorium Rosji.

Siemens zapowiedział podjęcie czterech kroków, w tym rezygnację z mniejszościowego udziału w spółce joint venture Interautomatika, zakończenie umowy licencyjnej z partnerami rosyjskimi dotyczącej urządzeń do elektrowni oraz zawieszenie do odwołania eksportu urządzeń dla elektrowni, w których pośrednikiem są rosyjskie firmy kontrolowane przez państwo.

Niemiecki koncern podał we wtorek do sądu w Moskwie rosyjskie joint venture Siemens Gas Turbine Technologies LLC, w którym ma 65 proc. udziałów, oraz rosyjskie przedsiębiorstwo Technopromexport, któremu to joint venture sprzedało turbiny gazowe.

Rosyjski prezydent Władimir Putin obiecał zapewnić stabilne zaopatrzenie zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku ukraińskiego Krymu w energię elektryczną. W reakcji na aneksję UE nałożyła na Rosję sankcje, zabraniające osobom indywidualnym i firmom dostarczania takich urządzeń jak turbiny gazowe na zajęty bezprawnie półwysep.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Po skandalu z turbinami Siemens rezygnuje z joint venture w Rosji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!