Podatki i energetyka zdominują szczyt UE

Podatki i energetyka zdominują szczyt UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Donald Tusk weźmie w środę udział w jednodniowym szczycie UE. Unijni przywódcy rozmawiać będą o polityce energetycznej, przyczynach i skutkach wysokich cen energii, a także o tym, jak radzić sobie ze zjawiskiem unikania płacenia podatków w krajach UE.

Przed spotkaniem plenarnym Rady Europejskiej premier będzie rozmawiał m.in. z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Słowacji i Węgier.

Według sekretarza stanu ds. europejskich w MSZ Piotra Serafina, głównym celem środowych rozmów w Brukseli będzie znalezienie sposobu na ograniczenie wysokich cen energii w Europie, których skutki mają wpływ na pozycję konkurencyjności gospodarki UE.

"To będzie krótka Rada Europejska, ale mam nadzieję, że szefowie państw i rządów zdołają dokonać oceny i przeglądu polityki energetycznej w czasach kryzysu. Dzisiaj, w coraz większym stopniu widzimy, że ceny energii w Europie są wyższe, niż w tych gospodarkach, z którymi musimy konkurować tj. w Stanach Zjednoczonych czy w Chinach" - powiedział Serafin dziennikarzom, pytany o to, czego można spodziewać się na środowym szczycie UE.

Jego zdaniem, jak najszybciej warto się zastanowić nad przyczynami wysokich cen energii w krajach UE, bowiem, aby Europa była wciąż atrakcyjnym i konkurencyjnym rynkiem, potrzebuje znacznie tańszej energii.

"To, co nam dzisiaj naprawdę w Europie jest potrzebne, to są niższe ceny energii, a sposobem na to, by ceny energii, w tym ceny gazu, ograniczyć jest eksploatacja gazu łupkowego, także w Europie" - powiedział Serafin.

Przyznał, że mimo, iż w projekcie dokumentu końcowego szczytu UE mowa jest m.in. o rozwoju rodzimych źródeł energii, do jakich zalicza się gaz łupkowy, to nie należy spodziewać się na tym szczycie rozstrzygnięć o charakterze legislacyjnym w tej kwestii.

"Rada Europejska nie będzie wzywać Komisji Europejskiej do przedłożenia inicjatyw legislacyjnych. Rada zwróci się natomiast z prośbą o dokonanie ocen studiów i analiz, w jaki sposób może zwiększać niezależność energetyczną Europy" - poinformował minister.

Uzyskany przez PAP projekt dokumentu końcowego szczytu UE stwierdza, że "należy zająć się skutkami wysokich cen energii". Przed końcem 2013 r. Komisja Europejska ma przedstawić analizę na ten temat, skupiając się na konsekwencjach wysokich cen energii dla gospodarstw domowych i energochłonnych gałęzi przemysłu oraz pod kątem pozycji konkurencyjnej UE na świecie.

Ważną rolę w odwróceniu obecnej tendencji wzrostu tych cen prądu mogą odegrać działania, służące poprawie wydajności energetycznej, np. ocieplanie budynków. "W tym kontekście należy przyjrzeć się też powiązaniu w kontraktach cen gazu z cenami ropy" - wskazano w dokumencie.

Serafin, odnosząc się do kwestii polityki podatkowej, które obok spraw energetycznych będą głównym tematem najbliższego szczytu UE, powiedział, że walka ze zjawiskiem unikania płacenia podatków, zwłaszcza podatku VAT, jest istotnym aspektem z punktu widzenia interesu Polski.

"Oczekujemy decyzji, które ułatwią ograniczanie skali tego procederu także w Polsce i że Rada Europejska odniesie się także do kwestii unikania płacenia podatków w tych krajach, w których powinny one być płacone, mówimy tu podatkach od oszczędności" - powiedział Serafin.

Szacuje się, że państwa UE tracą dziesiątki miliardów euro z tego powodu, że pieniądze z podatków zamiast do budżetu, trafiają do europejskich rajów podatkowych. Podatnicy uciekający przed fiskusem w swych krajach, lokują oszczędności m.in. w Szwajcarii, Austrii, Luksemburgu, Liechtensteinie, Monako, Andorze i San Marino.

Komisja Europejska chce uaktualnić umowę w sprawie opodatkowania oszczędności oraz rozszerzyć i przyspieszyć mechanizm wymiany informacji podatkowych między krajami UE, tak, by objęła ona także zyski z dywidend i zyski kapitałowe.

Mechanizm ten ma ułatwić zwrot podatku do kraju pochodzenia nieuczciwego inwestora. W związku z tym, że Austria i Luksemburg blokowały zatwierdzenie mandatu dla KE do negocjowania umowy, ponieważ nie chciały automatycznej wymiany informacji, sprawa ta stanie na środowej Radzie UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podatki i energetyka zdominują szczyt UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!