PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Podaż paliw alternatywnych jest, trzeba poczekać na popyt

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
30-03-2009 09:59

Jak informuje Departament Gospodarki Odpadami MOŚ, prowadzone są rozmowy z przedstawicielami przemysłu cementowego, elektroenergetycznego, ciepłowniczego i przedsiębiorców działających w branży gospodarki odpadami w celu wymiany doświadczeń i rozwiązywania problemów związanych z zagospodarowaniem odpadów, aby wykorzystywać je jako paliwo alternatywne.

Stosowanie paliw alternatywnych pozwala zaoszczędzić surowce naturalne, a zarazem umożliwia wywiązanie się gospodarki z obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej. Chodzi tu m.in. o ograniczenie składowanych odpadów ulegających biodegradacji, co wynika z dyrektywy Rady 1999/31/WE z 26 kwietnia 1999 r. w sprawie składowania odpadów (Dz. Urz. WE L 182 z 16.07.1999, str. 1) oraz o konieczność osiągnięcia właściwych poziomów energii z odnawialnych źródeł, zgodnie z przyjętym 23 stycznia 2009 r. projektem dyrektywy Parlamentu i Rady w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych KOM(2008)19.
- Termiczne przekształcanie odpadów przez przemysł cementowy, elektroenergetyczny i ciepłowniczy i odzyskiwanie z nich energii wydaje się być działaniem wręcz koniecznym - podkreśla Grzegorz Zygan, w imieniu Departamentu Gospodarki Odpadami MOŚ.

W największym stopniu z paliw alternatywnych korzystają obecnie polskie cementownie. W w 2008 roku miały one 20 proc. udział wagowy w ogólnym zużyciu paliw. O istniejących możliwościach świadczy to, że w krajach Europy Zachodniej wskaźnik ten jest dwa razy korzystniejszy. Cementownie w Austrii i Szwajcarii w 48 proc. stosują wsad w postaci zastępczych paliw, we Francji - w 35 proc., ale w Holandii ma on wartość aż 75 proc.

W ocenie cementowni, polski rynek produkcji paliw alternatywnych jest słabo rozwinięty i rozproszony. Działa wiele firm zajmujących się zbiórką odpadów przemysłowych i w różnym zakresie ich zagospodarowaniem i przetwarzaniem. Niewiele z nich potrafi jednak z powodzeniem łączyć likwidację odpadów i produkcję paliw alternatywnych. Szereg cementowni importuje więc w dużych ilościach te paliwa.

Obecnie paliwa alternatywne wytwarza kilkadziesiąt firm o różnej wielkości, począwszy od tych z linią produkcyjną o zdolności 1000 ton rocznie, aż po kilka nowoczesnych zakładów o rocznej wydajności 30 tysięcy ton i więcej. Największymi producentami są zarazem największe firmy odbioru odpadów: Remondis, Sita, Alba. Do czołówki ma szanse dołączyć firma z polskim kapitałem Mo-Bruk, która w listopadzie ub.roku w miejscowości Karsy k. Ożarowa uruchomiła drugą linię produkcyjną paliw alternatywnych o wydajności 100 tys. ton, a planuje trzecią - k. Opola.

Z kolei w opinii producentów tych paliw, większą opłacalność ich wytwarzania, ale także zainteresowanie nimi, wymuszą wyższe stawki za składowanie odpadów. Według informacji MOŚ, obecnie trwają prace nad zmianą załącznika II ("Jednostkowe stawi opłat za umieszczanie odpadów na składowisku") do rozporządzenia Rady Ministrów z 14 października 2008 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska w latach 2010-2012.

Nieco inna sytuacja występuje na rynku produkcji biomasy pochodzenia rolniczego, czyli takiej, która wykorzystywana jest - choć ciągle w ograniczonym zakresie - w większości instalacji polskiej energetyki. Występuje tam już duża grupa dostawców oferujących szeroki asortyment towaru w dowolnej ilości.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP