Podkarpackie. Kolektory słoneczne na ok. 4 tys. domach

Podkarpackie. Kolektory słoneczne na ok. 4 tys. domach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad 57 mln zł ma kosztować realizacja projektu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, dzięki któremu mają być zamontowane kolektory słoneczne m.in. na ponad 4 tys. prywatnych domach. Inwestycja ma zmniejszyć ilość zanieczyszczeń z przydomowych kotłowni.

Jak poinformował PAP burmistrz Jasła (Podkarpackie) Andrzej Czernecki, podpisana została już umowa na zaprojektowanie i montaż instalacji solarnych.

"Projekt realizować będzie konsorcjum firm: Wiktor z Radomska, Eco-Team i Przemysłówka - obie z Częstochowy" - dodał Czernecki, który jest też przewodniczącym Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.

W ramach projektu, który będzie realizowany na terenie 20 gmin zrzeszonych w Związku instalacje kolektorów słonecznych pojawią się na ponad stu obiektach użyteczności publicznej oraz na ponad 4,2 tys. domach prywatnych. Natomiast na czterech obiektach sportowych zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna. Wkrótce mają rozpocząć się prace projektowe, a pierwsze kolektory słoneczne pojawią się na prywatnych domach prawdopodobnie w czerwcu br. Ostatecznie cały projekt ma zakończyć się w 2016 roku.

Tylko w samym Jaśle instalacje kolektorów słonecznych zamontowane zostaną na pięciu obiektach użyteczności publicznej oraz na 535 domach prywatnych. Instalacje fotowoltaiczne pojawią się na dwóch obiektach sportowych: krytej pływalni oraz basenie otwartym.

W sumie powierzchnia zainstalowanych kolektorów słonecznych wyniesie ponad 22,6 tys. m kw., a zainstalowanych systemów fotowoltaicznych - 2,5 tys. m kw.

Dzięki realizacji projektu zmniejszy się emisja zanieczyszczeń, w tym m.in. CO2 o ponad 5,5 tys. ton rocznie. Jednym z celów jest również wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych.

Projekt "Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki" jest dofinansowany ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. To jeden z największych projektów realizowanych dzięki dotacji szwajcarskiego programu.

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki powstał w 1998 r. Jego głównym zadaniem jest poprawa czystości wody dla całej zlewni rzeki Wisłoki (liczy ponad 4 tys. km kw. i jest zamieszkała przez prawie 612 tys. mieszkańców).

Wisłoka jest prawobrzeżnym dopływem Wisły.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!