Podpisanie umowy między Elektrownią Bełchatów i Fortum ws. CCS

Podpisanie umowy między Elektrownią Bełchatów i Fortum ws. CCS
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Elektrownia Bełchatów i grupa Fortum podpisały podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego umowę o współpracy przy rozwijaniu technologii CCS.

Zarówno Fortum jak i Elektrownia Bełchatów prowadzą własne prace nad rozwojem technologii CCS. Fortum w elektrowni na węgiel kamienny Meri Pori w Finlandii o mocy 565 MW. Firma planuje wtłaczać CO2 pod dnem morza. Projekt Elektrowni Bełchatów powiązany jest z budową nowego bloku na węgiel brunatny o mocy 858 MW. Wychwycony CO2 ma być wtłaczano pod głębokie pokłady geologiczne wypełnione solankami.

- Umowa dotyczy dwóch istotnych aspektów. Po pierwsze to wymiana doświadczeń pomiędzy Fortum a Elektrownią Bełchatów w zakresie rozwoju technologii CCS. Oba projekty startują w programie flagowym Unii Europejskiej, są one nowatorskie, nikt do tej pory na tak dużą skalę tego nie robił, stąd doszliśmy do wniosku, że wymiana doświadczeń pozwoli nam uniknąć błędów. Bonusem umowy jest to, że wzmacnia to naszą pozycję przy ewaluacji projektu w Unii Europejskiej. Ustalenie ostatecznej listy spodziewane jest pod koniec roku 2010 - mówi Krzysztof Domagała, prezes Elektrowni Bełchatów.

W wyniku porozumienia możliwe jest wymiana inżynierów.

- Nasza współpraca będzie polegała na wymianie informacji. Interesują nas zwłaszcza metody przechowywania i wykorzystywania CO2. Będziemy jednocześnie wzajemnie promować oba projekty w wyścigu do pozyskanie finansowania - przekonuje Petra Lundstrom, wiceprezes Fortum ds. rozwoju technologicznego.

Elektrownia Bełchatów podpisała już list intencyjny ze spółką Alstom dotyczący rozwoju, a następnie uruchomienia instalacji do wychwytywania i składowania CO2.

W pierwszej fazie projektu, dla istniejącego bloku nr 12 w Elektrowni Bełchatów, Alstom zaprojektuje i zbuduje instalację pilotażową, której doświadczenia zostaną wykorzystane w czasie budowy i eksploatacji instalacji CCS przy nowym bloku . Jej uruchomienie spodziewane jest w połowie 2011 r. W drugiej fazie planowane jest zbudowanie instalacji przemysłowej CCS o większej wydajności, która będzie wychwytywać CO2 z 1/3 strumienia spalin z nowego bloku 858 MW. Uruchomienie tej instalacji planowane jest na 2015 r. W wyniku wykorzystania CCS w Elektrowni Bełchatów, roczna emisja dwutlenku węgla zostanie zmniejszona o ok. 1,7 milion ton rocznie.

Elektrownia Bełchatów prowadzi wstępne badania nad złożami składowania CO2, są one oddalone od 20 do 80 km.

Europejski Kongres Gospodarczy 2009 (EEC 2009) to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej. W ciągu trzech dni (15-17 kwietnia) w ponad 20 panelach tematycznych weźmie udział około 3000 gości, wśród nich najważniejsze postaci polityki, biznesu i nauki. Najświeższe informacje z Kongresu publikujemy na stronie eec2009.wnp.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!