Polacy coraz przychylniejsi budowie elektrowni jądrowej

Polacy coraz przychylniejsi budowie elektrowni jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

61 proc. Polaków jest przychylnych budowie w naszym kraju elektrowni atomowej, a 29 proc. jest przeciw - wynika z sondażu, zaprezentowanego na konferencji "Wpływ energetyki jądrowej na środowisko i mieszkańców Polski", która w poniedziałek odbyła się w Krakowie.

- W Polsce nigdy nie było zdecydowanego sprzeciwu, zawsze to było ok. 40 proc., a w 2006 liczba zwolenników elektrowni jądrowej wzrosła drastycznie. Jest to spowodowane z jednej strony klęskami żywiołowymi, które społeczeństwa - słusznie czy nie - wiążą z efektem cieplarnianym. Z drugiej strony pomaga nam też groźba zamykania różnych kurków z energią - ocenił prezes Państwowej Agencji Atomistyki, prof. Jerzy Niewodniczański.

Także polskie władze widzą potrzebę wprowadzenia energii jądrowej do systemu energetycznego kraju. Ostatnia wiążąca decyzja, rządu Marka Belki z 2005 r., mówi o potrzebie zbudowania elektrowni jądrowej w Polsce w ciągu najbliższych 20 lat.

Naukowcy podkreślają, że energia jądrową w porównaniu z konwencjonalną jest znacznie czystsza dla środowiska i bardziej ekonomiczna. Statystycznie jest także bezpieczniejsza dla ludzi, o ile tylko bloki jądrowe są eksploatowane zgodnie ze standardami, a te są bardzo wysokie.

- Żadna inna działalność człowieka nie ma tak rygorystycznie skonstruowanego systemu prawnego, jak energetyka jądrowa - podkreślił prof. Niewodniczański.

- Wystarczy przestrzegać tych warunków, żeby problem praktycznie zniknął. Zdrowotny koszt innych cykli paliwowych jest nieporównanie wyższy - dodał prof. Julian Liniecki z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. Według niego, pod względem zagrożenia zdrowia i życia codzienne wyjście na ulicę jest znacznie bardziej ryzykowne niż mieszkanie w okolicy elektrowni jądrowej.

Zdaniem ekspertów, elektrownie jądrowe charakteryzują się znacznie niższą radiacją niż węglowe. Mają jednak także swoje wady - największą z nich jest konieczność co najmniej kilkusetletniego składowania odpadów radioaktywnych.

Naukowcy podkreślają, że prawdopodobieństwo awarii elektrowni atomowej przy normalnej eksploatacji jest niezwykle niskie.
Nie można jednak pominąć faktu, że w 1986 r. w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii reaktora jądrowego. Był to największy wypadek w dziejach elektrowni jądrowych, w wyniku którego doszło silnego skażenia środowiska i ofiar śmiertelnych.

Podczas konferencji naukowcy podkreślali, że bez względu na to, czy Polacy chcą energii jądrowej, czy też nie, muszą się pogodzić z faktem, że nasz kraj jest otoczony elektrowniami atomowymi. Z własnej energii jądrowej korzystają Niemcy, Czesi, Słowacy, Ukraińcy i Litwini. W odległości 310 km od granic Polski działa 10 elektrowni jądrowych z 27 blokami czyli reaktorami energetycznymi. Np. elektrownia Dukowany w Czechach znajduje się w odległości 122 km od Polski, Mochovce na Słowacji - 125 km, a Równe na Ukrainie leży 140 km od naszych granic.

Ponadto, jak podkreślili uczestnicy konferencji, w Polsce działa od lat reaktor jądrowy, choć nie jest wykorzystywany do celów energetycznych lecz badawczych. Reaktor MARIA powstał w 1974 r. w Instytucie Energii Atomowej w Świerku.

Obecnie na świecie działa 439 reaktorów jądrowych, które wytwarzają 15 proc. światowej energii. Kolejnych 31 jest w budowie. Najwięcej bloków jądrowych funkcjonuje w USA - 104, Francji - 59 i Japonii - 55. Największy udział energii jądrowej w bilansie energetycznym kraju jest we Francji - 78 proc., na Litwie - 72 i na Słowacji - 57 proc.

Konferencję zorganizował Instytut Fizyki Jądrowej PAN.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy coraz przychylniejsi budowie elektrowni jądrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!