Połączenie energetyczne z Litwą to bezpieczeństwo i zbliżenie rynków

Połączenie energetyczne z Litwą to bezpieczeństwo i zbliżenie rynków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Powstające połączenie systemów energetycznych Polski i Litwy doprowadzi nie tylko do wzrostu bezpieczeństwa dostaw energii w regionie, ale zwiększy też stopień integracji wspólnego europejskiego rynku energii. "Most energetyczny" ma ruszyć od 2016 r.

Głównym celem projektu jest domknięcie tzw. pierścienia bałtyckiego, czyli okrążającego Bałtyk ciągu połączeń sieci energetycznych Polski, Niemiec, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy i Litwy. Pierścień podnosi nie tylko bezpieczeństwo dostaw w krajach na jego trasie, ale też wpływa pozytywnie na stabilność działania sieci oraz zwiększa możliwości handlu energią w całym regionie.

Inwestorami są operatorzy sieci przesyłowych Polski i Litwy: PSE i Litgrid. UE uznała projekt za priorytetowy i dofinansowuje go kwotą 725 mln zł przy całkowitych kosztach rzędu 1,8 mld zł.

"Most" połączy Ełk z litewskim Alytus, pierwsze prace budowlane w Polsce już się zaczęły, strona litewska zamierza jest uroczyście rozpocząć na początku maja. Połączenie zdolne przesyłać moc 500 MW ma być gotowe do działania z końcem 2015 r. i jak zapewnia koordynująca inwestycję spółka LitPol Link - prace przebiegają zgodnie z harmonogramem budowy.

Działający "most" oznaczać będzie wzrost poziomu bezpieczeństwa energetycznego na Litwie i w północno-wschodniej Polsce - powiedział PAP wiceprezes LitPol Link Andrzej Kurpiewski. "W północno-wschodniej Polsce nie ma źródeł wytwórczych, więc w momencie jakichś systemowych problemów będzie sposób na wsparcie tego regionu" - podkreślił.

"Gotowe połączenie zostanie udostępnione uczestnikom rynku energii elektrycznej" - dodał Kurpiewski. W ocenie prezesa Towarowej Giełdy Energii Ireneusza Łazora połączenie elektroenergetyczne Polski i Litwy będzie ważnym krokiem w kierunki utworzenia wspólnego europejskiego rynku energii.

"Nowoczesna infrastruktura złożona z połączeń wzajemnych pomiędzy krajami i niezawodnych sieci ma zasadnicze znaczenie dla zintegrowanego rynku energii, na którym konsumenci uzyskają najkorzystniejszą ofertę" - powiedział PAP Łazor.

Prezes TGE zaznaczył, że skuteczna realizacja polityki energetycznej na poziomie UE, czy w związku z ostatnimi wydarzeniami na poziomie Wspólnoty Energetycznej, musi być oparta na sprawnie funkcjonującym rynku wewnętrznym. "A na ten rynek składają się trzy główne elementy: ramy regulacyjne, infrastruktura energetyczna oraz rynek giełdowy, na którym powstaje referencyjna cena" - podkreślił Łazor.

W jego ocenie, atuty Polski na zintegrowanym rynku to korzystne położenie geograficzne, duży i płynny rynek energii elektrycznej oraz prowadzone w kraju inwestycje infrastrukturalne. "Po ich zakończeniu mamy szansę być regionalnym liderem w obrocie nie tylko energią elektryczną, ale również gazem. Rynek terminowy, który prowadzimy, już dziś jest jednym z największych w Europie" - podkreślił Łazor.

Prezes TGE przypomniał, że Polska jest już połączona kablem SwePol ze Szwecją, co oznacza, że na TGE oraz giełdzie Nord Pool Spot prowadzony jest handel energią w ramach mechanizmu market coupling. "Dzięki temu Polska pośrednio jest uczestnikiem wspólnego rynku NWE - obejmującego Europę Północną oraz Zachodnią" - zaznaczył Łazor.

Market coupling to mechanizm łączenia rynków lub obszarów działania giełd, pomiędzy którymi istnieją możliwości przesłania energii, które zapewniają operatorzy sieci przesyłowych. W mechanizmie określana jest cena na obszarze wspólnego rynku i możliwe przepływy mocy.

Litwa, Łotwa i Estonia również uczestniczą w Nord Pool Spot dzięki m.in. istniejącemu połączeniu kablowemu Estonii z Finlandią, rozbudowanemu ostatnio do zdolności przesyłowej 1000 MW. Pod koniec 2015 r. ma również ruszyć połączenie NordBalt - kabel Litwa-Szwecja, zdolny przesyłać 700 MW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Połączenie energetyczne z Litwą to bezpieczeństwo i zbliżenie rynków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!