XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polish Power: będzie elektryzujący proces?

Polish Power: będzie elektryzujący proces?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firma Polish Power nie ma zamiaru rezygnować z ponad 60 ha pod Żarnowcem. Choć PP nigdy nie wybudowała żadnej elektrowni, jednak wierzy w sukces na Pomorzu. Jest zdecydowana walczyć nawet w sądzie z zarządem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Czy sprawa skończy się procesem?

Władze PSSE mówią krótko - rada nadzorcza podjęła uchwałę o niezaakceptowaniu spółki Polish Power jako nabywcy nieruchomości. Decyzja jest ostateczna - pisze "Dziennik Bałtycki".

Jak mówi Terasa Kamińska, prezes PSSE, oferta przetargowa, jaką przedstawiła firma Polish Power, była żenująca. Nie wynikało z niej nawet, że są w stanie pokryć wydatki zakupu działki, a co dopiero sfinansować tak wielką inwestycję. Żadna firma czy spółka Skarbu Państwa nie zaakceptowałaby takiego inwestora.

Prezes PP, Tadeusz Kilian, nie przyjmuje do wiadomości decyzji rady nadzorczej PSSE i twierdzi, że prawo jest po jego stronie.

Jak twierdzi, 40 proc. udziałów w PP ma objąć Steag, niemiecka firma, w której pośrednio zaangażowane są niemieckie koncerny energetyczne E.ON i RWE. Umowa nie została jednak jeszcze podpisana. Steag ma też w razie potrzeby pomóc Cochco (udziałowiec Polish Power) w zdobyciu kapitału na realizację inwestycji. Źródła własne mają pokryć do 25 proc. wydatków, czyli 250 mln euro. Resztę ma stanowić finansowanie zewnętrzne. PP nie ujawnia jednak z jakich źródeł.

Aby uwierzytelnić się w oczach mediów oraz władz PSSE, po miesiącach milczenia, Polish Power zdecydowało się na uchylenie rąbka tajemnicy o swoim pochodzeniu. PP to spółka powołana w Polsce w ubiegłym roku przez zarejestrowaną w Luksemburgu firmę Cochco, której udziałowcami są osoby fizyczne i KPM Investment - także luksemburska spółka. Wśród udziałowców Cochco jest Tadeusz Kilian. Jak sam przyznaje, Cochco nie prowadziło dotychczas żadnej działalności. Sam Kilian przedstawia się jako międzynarodowy biznesmen, który w latach 70. wyemigrował z Polski i prowadził działalność w USA, Niemczech, Anglii, Szwajcarii oraz Luksemburgu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polish Power: będzie elektryzujący proces?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!