Politechnika Białostocka zbada jak wykorzystać OZE w domach

Politechnika Białostocka zbada jak wykorzystać OZE w domach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Politechnika Białostocka stworzyła specjalny energooszczędny budynek, w którym zastosowano najnowsze rozwiązania. Będą w nim prowadzone badania związane z architekturą energooszczędną i wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii w domach.

Laboratorium architektury energooszczędnej i energii odnawialnych zostało wybudowane przy wydziale architektury Politechniki Białostockiej (PB). Powstało w ramach projektu, na który wydział otrzymał unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Całkowity koszt to inwestycji to 2,7 mln zł, unijne dofinansowanie wynosi ponad 80 proc.

W poniedziałek budynek został zaprezentowany dziennikarzom, jego oficjalne otwarcie nastąpi w środę podczas obchodów 40-lecia wydziału architektury PB.

Budynek jest trzykondygnacyjny (z dwoma kondygnacjami nadziemnymi i piwnicą), o powierzchni użytkowej ponad 230 m kw. - To skala domku jednorodzinnego, o to nam chodziło, mieć obiekt, który byłby porównywalny wielkością z domem jednorodzinnym - powiedział prodziekan wydziału architektury PB, autor koncepcji, dr inż. Adam Turecki.

W budynku zastosowano - jak mówił - zestaw współczesnych technologii stosowanych w budownictwie. Zastosowano tu m.in. kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaikę, małą turbinę powietrzną, gruntowy wymiennik ciepła, zbiornik wody deszczowej. Fasada budynku jest dwupowłokowa, jedna ze ścian jest cała w oknach, zasadzono też pnącza, które mają pokryć ściany.

Na terenie budynku jest ok. tysiąca punktów pomiarowych, to m.in. czujniki mierzące temperaturę, wilgotność i skład powietrza. Jak wyjaśnił Marcin Tur z Politechniki Białostockiej, na podstawie tych danych, które gromadzone są na serwerze, system zarządzania budynkiem reguluje działanie m.in. systemu ogrzewania w zależności od potrzeb, co ma wpływ na energooszczędność.

Turecki mówił, że wszystko to ma posłużyć do prowadzenia badań nad zastosowaniem poszczególnych rozwiązań oraz oceny ich efektywności energetycznej. - Wszystko po to, żeby wiedzieć jak zachowuje się budynek, jakie są różnice, żeby je widzieć, potrzebne są pomiary - powiedział. Dodał, że zestawienie tych danych pozwoli także na analizę ekonomiki budynku.

Z budynku będą korzystać też studenci, dzięki czemu - jak mówił Turecki - będą uczyć się, w jaki sposób i gdzie można wykorzystywać energooszczędne technologie w budownictwie, a tym samym wykorzystywać tę wiedzę w przyszłej pracy.

Politechnika Białostocka jest największą publiczną uczelnią techniczną w Podlaskiem. Już od jakiegoś czasu prowadzi badania w kierunku wykorzystania instalacji OZE. W ubiegłym roku otwarte zostało m.in. Centrum Badawczo-Dydaktyczne, które sprawdza, jaki układ instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii byłby najlepszy w konkretnych warunkach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politechnika Białostocka zbada jak wykorzystać OZE w domach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!