Rząd wysłuchał postulatów przemysłu ws. polityki klimatycznej

Rząd wysłuchał postulatów przemysłu ws. polityki klimatycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie ws. konkurencyjności polskiego przemysłu elektroenergetycznego oraz przemysłów energochłonnych w kontekście polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Przedstawiciele rządu pod przewodnictwem premier Beaty Szydło, przy udziale wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego, ministra środowiska Jana Szyszko, ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz pełnomocnika rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotra Naimskiego spotkali się z przedstawicielami przemysłu w Polsce.

Stronę biznesu reprezentowali przedstawiciele Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Krajowej Izby Gospodarczej, PKPP Lewiatan, Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej i Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie.

Zobacz: Polityka klimatyczna. O czym władze rozmawiały z biznesem?

Premier Beata Szydło wyjaśniła, że celem spotkania jest wysłuchanie postulatów przedsiębiorców. Zadeklarowała, że w sprawach ważnych dla polskiego przemysłu zawsze będą odbywały się tego rodzaju dyskusje.

- Chciałabym, abyśmy byli w bieżącym kontakcie. Aby postulaty stawiane przez przedsiębiorców były uwzględniane w projektorach, które rząd chce przeprowadzać - mówiła Beata Szydło.

Premier podkreśliła, że dla rządu kluczowa jest konkurencyjność polskiej gospodarki.

- Chcemy wywiązać się z zobowiązań dotyczących ochrony klimatu, ale też chcemy, aby polska gospodarka się rozwijała - mówiła premier Szydło.

Chodzi o możliwość spokojnego rozwoju gospodarki, stworzenia warunków do konkurowania polskich przedsiębiorstw. Zdaniem premier Szydło, Polska nie może zgadzać się na rozwiązania uderzające w polską gospodarkę.

Podczas rozmów w formule „okrągłego stołu”, każdy z uczestników miał okazję do przedstawienia swojego stanowiska. Omówione zostały najważniejsze kwestie dotyczące wyzwań związanych z polityką klimatyczną UE dla przemysłu elektroenergetycznego i energochłonnego w Polsce.

- Rząd jest zainteresowany permanentnym utrzymaniem dobrego kontaktu z przemysłem, w szczególności jeśli mówimy o takich obszarach regulacji unijnej, które mają absolutnie kluczowe znaczenie dla konkurencyjności gospodarki - mówi wnp.pl Konrad Szymański, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

W trakcie spotkania Konrad Szymański przedstawił informację na temat aktualnego stanu prac nad pakietem klimatyczno-energetycznym do 2030 r. w kontekście wyników konferencji COP21 w Paryżu.

Jak zapowiada minister Szymański, kolejne, podobne spotkania na pewno nastąpią, ponieważ w ciągu roku 2016, a może i dłużej, będziemy mieli do czynienia z intensywnymi pracami legislacyjnymi zarówno w obszarze tzw. sektorów ETS jak i zapewne również non ETS.

Czytaj więcej: Rząd chce słuchać przemysłu ws. polityki klimatycznej

Spotkanie odbyło się przed przyszłotygodniową wizytą w Polsce komisarza UE ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguela Ariasa Cañete.

Przypomnijmy, że Rada Ministrów 29 grudnia 2015 r. wyraziła zgodę na złożenie przez Rzeczpospolitą Polską skargi ws. stwierdzenia nieważności decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) dot. powstania rezerwy na rynku CO2.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd wysłuchał postulatów przemysłu ws. polityki klimatycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!