Polityki klimatycznej UE nie można naprawić, trzeba ją zmienić

Polityki klimatycznej UE nie można naprawić, trzeba ją zmienić
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polityka klimatyczno-energetyczna UE jest błędnie zaprojektowana, dlatego nie może być skuteczna. Jako że jest błędnie zaprojektowana , to nie można jej naprawić, lecz trzeba ją zmienić - mówił Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen, podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

- Polityka energetyczna UE była tworzona w zupełnie innej sytuacji niż obecnie, kiedy myślano, że ceny paliw kopalnych będą rosły. Wiele mówiło się, że wkrótce wyczerpią się zasoby paliw kopalnych i szybko czeka nas szczytowe wydobycie gazu ziemnego i ropy, czyli tzw. peak oil. Zakładano, że skoro ceny paliw kopalnych będą znacząco rosły, to powstaną nowe technologie, które je zastąpią. Jednak rewolucja łupkowa w Stanach Zjednoczonych zmieniła perspektywy cen ropy i gazu - mówi Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

Jego zdaniem drugim grzechem pierworodnym polityki energetycznej UE było założenie, że za liderem – czyli UE - pójdą inni. Jak wiemy inni nie idą, lub idą wolno. Adam Czyżewski podkreśla, że trzeba dążyć do globalnego porozumienia ws. celów środowiskowych, ponieważ bez niego polityka energetyczna UE będzie nieskuteczna.

- Polityka prowadzona w izolacji, kiedy inni nie idą śladem UE, nie działa – przypomina Adam Czyżewski.

Dodaje, że wiele koncernów europejskich, także i polskich, działa na rynku globalnym i nie może sobie pozwolić na dodatkowe koszty, których nie ponosi ich konkurencja z innych państw.

- PKN Orlen działa na rynku globalnym i odczuwa wszystkie impulsy pojawiające się tym rynku. Marże są zdefiniowane przez ceny globalne, zarówno cenę produktu jak i cenę surowca. Jeśli pewne czynniki kosztów są dla nas wyższe niż np. w Stanach Zjednoczonych, to musimy oszczędności szukać w innych obszarach, tak aby łączna cena naszego produktu nie przewyższała cen globalnych – wskazuje Adam Czyżewski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!