XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polsce grożą kłopoty z przesyłem prądu

Polsce grożą kłopoty z przesyłem prądu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bez nowych połączeń z sieciami energetycznymi sąsiednich państw północna Polska narażona jest na blackout. A tylko na budowę połączenia z Litwą potrzeba 500 mln euro.

Polska może importować jedynie 100 megawatów energii elektrycznej, podczas gdy dzienne zużycie latem sięga 19 tys. megawatów. Bez zbudowania 4 - 5 nowych połączeń z niemiecką siecią przesyłu oraz po jednym z Litwą, Słowacją i Czechami w razie awarii systemu północne regiony kraju mogą zostać bez energii - poinformował "The Wall Street Journal Polska".

Cytowany przez dziennik najnowszy raport firmy doradczej KPMG "Central and Eastern European Electricity Outlook 2007" ostrzega, że bez zbudowania w ciągu 14 lat linii przesyłowych o zdolności 1,4 kilowoltów dziesięć nowych krajów Unii ze środkowej Europy będzie miało kłopoty energetyczne.

Eksperci KPMG zalecają, aby w tych krajach ujednolicić prawo energetyczne, taryfy oraz powołać giełdy energii. Na razie rynki obrotu energią działają jedynie w Polsce, Czechach, Słowenii i Rumunii. Obrót energią w całym regionie ułatwiłoby powołanie w Pradze lokalnej giełdy i zsynchronizowanie systemów energetycznych krajów bałtyckich z europejskim.

Zdaniem Krzysztofa Żmijewskiego, byłego prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych, najpilniejszym zadaniem jest budowa mostu energetycznego między Polską a Litwą. - Na ten cel potrzeba co najmniej 500 mln euro, z czego 400 mln musi wydać Polska na kilkaset kilometrów linii wysokiego napięcia szacuje na łamach "WSJ Polska" Żmijewski.

Jego zdaniem takie połączenie umożliwi dostawy energii ze Skandynawii i z krajów bałtyckich, które mają jej nadmiar.

Laszlo Millas z KPMG, współautor cytowanego przez "WSJ Polska" raportu, podkreśla zaś, że do końca 2008 r. powinny zostać połączone systemy energetyczne Niemiec, Polski i Litwy. Mimo, że Polska od 15 lat należy do UCTE (Union for the Coordination of TRansmission of Electricity), skupiającej kraje dawnej Piętnastki, ma jedynie dwa połączenia z niemiecką siecią przesyłową. Jedno na północy kraju, w okolicy elektrowni Dolna Odra, drugie zaś na południu koło Turoszowa.

Zdaniem Laszlo Millasa, integrację systemów energetycznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej z resztą, kontynentu będzie utrudniać bark prywatyzacji sieci przesyłowych w większości krajów, gdzie dodatkowo do 2015 r. został przesunięty termin liberalizacji rynku energii - czytamy w "The Wall Street Journal Polska".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polsce grożą kłopoty z przesyłem prądu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!