Polsce grozi paraliż energetyczny z powodu limitów CO2

Polsce grozi paraliż energetyczny z powodu limitów CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeżeli Komisja Europejska nie przyjmie polskich postulatów dotyczących zwiększenia limitów dwutlenku węgla (CO2), to grozi nam, że produkcja energii stanie się nieopłacalna albo jej odbiorcy zapłacą za nią krocie.

- Teraz uprawnienie do emisji tony dwutlenku węgla kosztuje ok. 10 eurocentów - mówi "Parkietowi" Maciej Wiśniewski, prezes firmy Consus, ekspert w sejmowej komisji ds. nowej ustawy o systemie handlu emisjami. - Jednak od przyszłego roku wchodzą nowe limity, a wraz z nimi nowe ceny. Szacunki wskazują, że w ciągu pierwszych trzech lat cena uprawnienia będzie wynosiła ok. 25-30 euro - podkreśla.

Różnica bierze się stąd, że Komisja Europejska przyznała za dużo uprawnień na lata 2005-2007 i teraz firmy wyprzedają je za bezcen, ponieważ tracą one "ważność" w kwietniu 2008 roku - wyjaśnia dziennik.

- Jeśli później ceny faktycznie znacząco wzrosną, będziemy musieli się zastanowić, czy nie bardziej opłacalne będzie zmniejszenie produkcji energii niż zakup dodatkowych uprawnień - mówi w "Parkiecie" Anna Łukaszewska, prezes elektrowni Kozienice. - Możemy inwestować w bardziej kaloryczny węgiel, co zwiększy wydajność, ale nie rozwiąże kompleksowo problemu restrykcyjnych limitów emisji, które zaproponowała Komisja Europejska - dodaje.

- Jeżeli te prognozy się sprawdzą, będzie musiało się to odbić na finansach odbiorców energii - mówi Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Społecznej Rady Konsultacyjnej Energetyki. - Szacunki ekspertów wskazują, że w ciągu najbliższych lat cena energii w Polsce może wzrosnąć o 50 proc., a udział w tym będą miały także limity związane z emisją dwutlenku węgla - mówi.

- Polski sektor energetyki średniorocznie będzie musiał dopłacić ok. 300 mln euro za uprawnienia do emisji CO2 - uważa Maciej Wiśniewski. - Tę kwotę będzie musiał sfinansować klient. Będzie to oznaczać podwyżkę cen energii o ok. 40 proc. w ciągu najbliższych lat - dodaje w "Parkiecie".

Jak podkreśla w dzienniku prezes firmy Consus, jeżeli rząd nie zgodzi się na znaczące podwyżki, wówczas w 2011 roku grozi nam paraliż energetyczny, ponieważ większość elektrowni musiałaby kupić na rynku bardzo drogie uprawnienia.

- Powstanie problem, bo elektrownie nie będą miały pieniędzy, żeby sfinansować taki zakup. To doprowadzi do znacznego ograniczenia produkcji, a nawet do jej wstrzymania. Chyba że doszłoby do jednorazowej podwyżki ceny energii nawet o 100 proc. - ocenia Maciej Wiśniewski.

- Niepewność wzbudza także to, że do dzisiaj nie zapadła ostateczna decyzja, jakie limity emisji będą przyznane poszczególnym branżom na lata 2008-2012 - podkreśla na łamach "Parkietu" M. Wiśniewski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polsce grozi paraliż energetyczny z powodu limitów CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!