Polska blokuje pakiet klimatyczny

Polska blokuje pakiet klimatyczny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polsce udało się zmontować koalicję państw, która może zablokować część unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego - ujawnił "Gazecie Wyborczej" minister środowiska Maciej Nowicki.

Pakiet energetyczno-klimatyczny to projekt kilku dyrektyw i rozporządzeń, które mają spowodować, że w 2020 r. Europa będzie emitować o 20 proc. mniej dwutlenku węgla.

Polska, podobnie jak inne kraje Unii, zgadza się z głównymi celami Pakietu. Ale kilka szczegółowych rozwiązań jest dla naszej gospodarki niekorzystnych. Zwłaszcza to, które modyfikuje europejski system handlu pozwoleniami na emisję CO2 (ETS).

Dziś w ramach ETS część uprawnień do emisji CO2 do atmosfery jest rozdawana za darmo. Tymczasem Komisja Europejska zaproponowała, żeby już od 2013 r. wszystkie zezwolenia na emisje CO2 trzeba było kupować na aukcjach. Ten przepis mocno uderzy w polską energetykę, w 94 proc. opartą na spalaniu węgla, który emituje dużo dwutlenku węgla. Cena prądu w Polsce mogłaby podskoczyć nawet o 90-110 proc. - podaje "Gazeta Wyborcza".

Rząd od dawna ostrzegał więc Brukselę, że nie zaakceptuje tak skrojonego Pakietu. Komisja nie chciała go jednak zmienić. Rządowi Donalda Tuska zostało więc tylko jedno wyjście: musiał sformować koalicję innych niezadowolonych państw UE.

Taka koalicja, po siedmiu miesiącach negocjacji, wreszcie powstała. - Dla co najmniej dziesięciu krajów ten pakiet, w tym kształcie, jest poważnym problemem, tak jak dla nas - powiedział Nowicki "Gazecie Wyborczej". - Jeżeli 20 października, kiedy Rada Europejska będzie głosować nad pakietem, owe państwa wyrażą swój sprzeciw, to taka mniejszość blokująca będzie. Ale to się okaże ostatecznie podczas głosowania. Bardzo zabiegaliśmy, żeby zbudować jak największe poparcie dla stanowiska Polski.

Budowana przez Polskę koalicja miała już nawet okazję raz zadziałać. - Do osiągnięcia mniejszości blokującej wystarczy 91 głosów. A w środę, na posiedzeniu COREPER [rada ambasadorów państw UE], aż dziewięć krajów dysponujących 101 głosami było za tym, żeby niekorzystny dla nas system aukcji wprowadzać stopniowo. Wśród nich Polska, Grecja, Rumunia, Bułgaria, Malta, Litwa, a nawet Czechy - podkreśla Nowicki.

Jeżeli 20 października będzie podobnie, cały pakiet trafi do poprawki. Będą potrzebne nowe negocjacje, sprawa opóźni się przynajmniej o pół roku. A rząd będzie miał czas, żeby do Pakietu wcisnąć swoje postulaty: stopniowe wprowadzanie obowiązku kupowania zezwoleń na aukcjach; utrzymanie darmowych pozwoleń dla nowoczesnych elektrociepłowni produkujących i ciepło, i prąd.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska blokuje pakiet klimatyczny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!