XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska chce współpracować z Niemcami w zakresie czystej energii

Polska chce współpracować z Niemcami w zakresie czystej energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska jest zainteresowana współpracą z Niemcami w zakresie wdrażania pilotażowych projektów czystych technologii energetyki węglowej - poinformował w środę wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Odwiedził on w piątek projekty energetyczne w regionie Łużyc we wschodniej Brandenburgii w Niemczech, w tym pierwszą na świecie elektrownię węglową, gdzie wdrożono technologię wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS) - Schwarze Pumpe, w Sprembergu niedaleko miasta Cottbus.

Wcześniej, w Berlinie wicepremier spotkał się z niemieckim ministrem gospodarki Karlem-Theodorem zu Guttenbergiem. Opowiedzieli się oni za wzmocnieniem polsko-niemieckiej współpracy energetycznej i podpisali list intencyjny dotyczący regionalnej kooperacji w zakresie energii elektrycznej.

Jak powiedział PAP Pawlak, współpraca ta miałaby obejmować także Austrię, Czechy, Słowację, Słowenię oraz Węgry i polegać na koordynacji działań regulatorów, jak również operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej. Celem jest poprawa funkcjonowania rynku energii w regionie.

Według Pawlaka, w polskiej strategii energetycznej ważną rolę odgrywają czyste technologie węglowe. Jak przypomniał, 60 proc. energii pierwotnej w Polsce jest wytwarzana z węgla, a w przypadku energii elektrycznej udział ten wynosi nawet 90 proc.

Wdrażany w Schwarze Pumpe projekt CCS Pawlak uważa za "rozwiązanie przyszłościowe", jednakże będące jeszcze w fazie eksperymentalnej. "O półprzemysłowym wykorzystaniu tej technologii będzie można mówić w 2015 r., a na skalę przemysłową - dopiero w 2020 r. "Warto jednak wykorzystywać te instalacje, by poszukiwać jak najlepszych rozwiązań dla energetyki" - dodał.

Pawlak przypomniał, że Polska przymierza się do budowy dwóch podobnych eksperymentalnych instalacji CCS - elektrowni węglowej w Bełchatowie oraz w przypuszczalnie w Kedzięrzynie Koźlu. Inwestycja w Bełchatowie ma otrzymać wsparcie Unii Europejskiej w wys. 180 mln euro.

Projekt CCS w Schwarze Pumpe uruchomiony został przez koncern Vattenfall we wrześniu zeszłego roku. Jest oparty na technologii tlenowo-paliwowej. Elektrownia uzyskuje moc 30MW. Dwutlenek węgla, powstający ze spalania węgla brunatnego, jest wychwytywany, sprężany, skraplany i transportowany - na razie cysternami - do miejsc składowania pod ziemią.

Pawlak, pytany jak konkretne są plany budowy elektrowni jądrowej w Polsce, przyznał, że są one na etapie "studium filozoficzno- politycznego". Energetyka jądrowa miałaby odgrywać ewentualnie uzupełniającą rolę w bilansie energetycznym Polski. "To jest perspektywa roku 2020 (...) Najpierw należy stworzyć prawo atomowe, a więc bazę regulacyjną" - dodał.

Polskie plany związane z energetyką atomową i możliwość lokalizacji reaktora przy zachodniej granicy wywołały niepokój części mieszkańców Brandenburgii. Minister tego niemieckiego landu, graniczącego z Polską, Matthias Platzek starał się w piątek zniechęcić polskiego wicepremiera do tych projektów.

"Nikomu nie polecałbym, by zdawał się na źródła energii, które uważam za niepewne i nieodpowiedzialne" - ocenił podczas polsko- niemieckich warsztatów na temat energetyki w Cottbus.

Pawlak odwiedził także w piątek fabrykę skrzydeł wiatraków w Vestas oraz biogazownię w Lauchhammer.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska chce współpracować z Niemcami w zakresie czystej energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!