XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska członkiem Agencji Energii Jądrowej przy OECD

Polska członkiem Agencji Energii Jądrowej przy OECD
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska została przyjęta do Agencji Energii Jądrowej (Nuclear Energy Agency - NEA) przy OECD. Współpraca z agencją pomoże Polsce zrealizować program rozwoju energetyki jądrowej.

W czwartek rada ambasadorów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zaakceptowała oficjalnie wniosek Polski o członkostwo w NEA. Poinformowali o tym na wspólnym briefingu w Paryżu dyrektor Generalny NEA Luis Echavarri oraz wiceminister gospodarki i pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.

Jak podkreśliła Trojanowska, członkowstwo w NEA przyniesie Polsce niezbędne wsparcie eksperckie tej organizacji przy realizacji programu budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

"Jesteśmy dopiero u progu naszego programu rozwoju energetyki jądrowej i na pewno taka pomoc ekspercka będzie cenna. Tym bardziej, że NEA dysponuje szerokim katalogiem zaleceń, ekspertyz i analiz, które na pewno będą Polsce pomocne" - powiedziała PAP Trojanowska.

Zgodnie z harmonogramem, pierwszy blok elektrowni jądrowej ma być uruchomiony w Polsce w 2020 r.

"Mamy deklarację inwestora (Polskiej Grupy Energetycznej - PAP), który z dużą determinacją przystąpił do tego projektu. W związku z tym uważam, że musimy zrobić wszystko, żeby wspomóc inwestora w zrealizowaniu tego przedsięwzięcia" - mówiła wiceminister. Dodała, że do końca tego roku rządowy program rozwoju energetyki jądrowej ma być przyjęty przez Radę Ministrów.

Polska Grupa Energetyczna planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych w tej samej technologii o łącznej mocy 6000 MW. Spółka chce mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które zbuduje i będzie eksploatować pierwsze elektrownie jądrowe w Polsce. Wiceminister Trojanowska poinformowała, że nie jest jeszcze znana lokalizacja przyszłych elektrowni i nie wybrano jeszcze technologii budowy.

"Ministerstwo Gospodarki przygotowało ranking 27 lokalizacji, które zostały poddane ocenie eksperckiej (...) To inwestor będzie ostatecznie decydował o lokalizacji" - zaznaczyła, dodając, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ciągu najbliższych dwóch lat.

PGE zapowiadała wcześniej wstępny wybór lokalizacji i technologii do końca tego roku.

Pierwszy wniosek ws. członkostwa w NEA nasz kraj złożył w 1999 roku. Jednak dopiero teraz Polska uzyskała poparcie wszystkich krajów członkowskich Agencji. Poparcia udzieliły też kraje blokujące wcześniej naszą akcesję, tj. USA i Japonia.

Do Agencji Energii Jądrowej OECD należy obecnie - łącznie z Polską - 29 państw, z czego w 17 pracują elektrownie jądrowe. NEA promuje współpracę państw członkowskich w zakresie naukowych i technicznych aspektów wykorzystania energii jądrowej. Siedziba NEA mieści się w leżącej na peryferiach Paryża miejscowości Issy-les-Moulineaux.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska członkiem Agencji Energii Jądrowej przy OECD

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!