PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska energetyka pod wpływem niekorzystnych zjawisk

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
02-10-2015 17:38
Polska energetyka pod wpływem niekorzystnych zjawisk
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Polska energetyka znalazła się pod wpływem szeregu niekorzystnych zjawisk, które będą oddziaływały na wyniki spółek energetycznych w 2016 roku - wskazuje w sektorowym raporcie wydanym pod koniec września br. Dom Maklerski PKO BP.

Dom Maklerski PKO BP do czynników niekorzystnych dla segmentu wytwarzania zalicza spadające ceny węgla i energii oraz rosnące koszty CO2, a także wskazuje, że na podstawie ustawy OZE z początkiem 2016 roku nastąpi koniec wspierania elektrowni wodnych o mocy powyżej 5 MW i ograniczenie wsparcia dla współspalania do 0,5 certyfikatu za 1 MWh.

Dom Maklerski PKO BP wskazuje na spadek cen kontraktów BASE na 2016 rok - z około 180 zł/MWh na początku roku do około 156 zł/MWh we wrześniu br. i ocenia, że średnia cena zakontraktowana na 2016 rok wyniesie szacunkowo w poszczególnych spółkach 166-169 zł/MWh, czyli że będzie niższa od średniej ceny w 2015 wynoszącej około 174 zł/MWh.

Analitycy PKO BP podają w raporcie, że szacowane nie sprzedane zapasy zielonych certyfikatów wynoszą obecnie około 15 TWh wobec wymaganego w br. poziomu umorzenia na poziomie około 17 TWh i zakładanej przez spółkę produkcji rzędu 19 TWh. W raporcie zawarta jest ocena, że sytuacja na rynku zielonych certyfikatów powinna się poprawiać istotnie od 2017 przy założeniu zapisanego w ustawie o OZE obowiązku ich umorzenia tj. 15 proc. w 2016 i 20 proc. od 2017, ale zarazem raport zwraca uwagę, że wskaźnik 20 proc. może być obniżony przez ministra gospodarki.

Dom Maklerski PKO BP uważa, że średnioterminowe prognozy dotyczące relatywnie niskich cen węgla oraz rosnących cen CO2 stwarzają ryzyka odpisów aktywów wytwórczych szczególnie dla instalacji wysokoemisyjnych. Raport przypomina o odpisach dokonanych przez PGE w II kwartale 2015 i wskazuje, że zarząd Taurona Polska Energia ( kierowany przez prezesa Dariusz Luberę ) informował o możliwości dokonania odpisu wartości księgowej bloków 220 MW na 1,2-1,5 mld zł.

W przypadku segmentu dystrybucji raport Domu Maklerskiego PKO BP podkreśla, że w tym sektorze od 2016 ma się rozpocząć nowy okres regulacyjny, w którym oprócz WRA ( wartość regulacyjna aktywów ) wynagradzane mają być elementy jakościowe dotyczące pracy sieci. W raporcie mowa jest o tym, że założenia na nowy okres regulacji powinny zostać opublikowane w najbliższym czasie. Dom Maklerski PKO BP oczekuje spadku WACC w 2016 roku o 100-150 punktów bazowych w stosunku do efektywnej stopy zwrotu w 2015, na poziomie 6,84 proc. W opinii firmy obniżony WACC może prowadzić do weryfikacji planów inwestycyjnych dystrybucji w kolejnych latach.

Raport Domu Maklerskiego PKO BP wskazuje ponadto , że niekorzystne warunki rynkowe zbiegają się z kluczową faz realizacji programów inwestycyjnych w energetyce , bo dla wielu grup energetycznych lata 2015-2016 to czas najwyższych nakładów inwestycyjnych i rosnących wskaźników zadłużenia. Raport wskazuje , że ryzykiem dla energetyki pozostaje sytuacja sektora górniczego , który rozpoczął okres restrukturyzacji i potrzebuje wsparcia kapitałowego.

W opinii Domu Maklerskiego PKO BP większość opisywanych w raporcie zjawisk rynkowych znajduje już odzwierciedlenie w wycenach spółek energetycznych. Raport zawiera ocenę, że strategiczny sektor jakim jest energetyka nie powinien pozostać bez wsparcia dla dokonywanych zadań inwestycyjnych .
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


60 678 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 254 885 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 639 ofert w bazie

2 781 799 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP