Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) podpisała umowę o współpracy z francuskim urzędem bezpieczeństwa jądrowego ASN. Umożliwi ona wymianę informacji i doświadczeń w zakresie licencjonowania obiektów jądrowych w obu krajach - poinformowała PAA.
Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) podała, że ze strony polskiej umowę podpisał Janusz Włodarski, prezes Państwowej Agencji Atomistyki, natomiast z francuskiej - André-Claude Lacoste, przewodniczący Komisji ASN.
Francuski urząd bezpieczeństwa jądrowego (fr. Autorité de Sûreté Nucléaire - ASN) jest jednym z największych i najbardziej doświadczonych na świecie. Sprawuje on dozór nad blisko 40% ogólnej liczby reaktorów energetycznych eksploatowanych obecnie na terenie Unii Europejskiej - tj. 58 reaktorami jądrowymi produkującymi większość energii elektrycznej we Francji, jak również instalacjami cyklu paliwowego i kilkoma tysiącami zastosowań źródeł promieniowania jonizującego.
Podpisana umowa umożliwi wymianę informacji pomiędzy PAA a ASN w zakresie dozoru bezpieczeństwa jądrowego, dotyczących m.in. przepisów i procedur, doświadczeń eksploatacyjnych, postępowania z wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi. Ponadto umowa ułatwi współpracę między urzędami w opracowywaniu standardów bezpieczeństwa oraz specyfikacji dozorowych, a także wymianę doświadczeń i praktyk postępowania w ramach seminariów czy w trakcie wspólnych kontroli dozorowych.
W roku 2010 podobną umowę o charakterze ramowym PAA podpisała z amerykańską komisją dozoru jądrowego US NRC (ang. Nuclear Regulatory Commission). Na tej podstawie podpisano następnie i przystąpiono do realizacji porozumień szczegółowych, umożliwiających wdrożenie w Polsce amerykańskich kodów obliczeniowych, modelujących procesy cieplno-przepływowe oraz inne zjawiska fizyczne zachodzące w różnych stanach eksploatacyjnych i awaryjnych elektrowni jądrowej, z ciężkimi awariami włącznie.
Równolegle podjęto wstępne kroki w celu podpisania umowy o współpracy z urzędem dozoru jądrowego Republiki Korei. Proces ten, który uległ pewnemu opóźnieniu ze względu na reorganizację koreańskiego dozoru jądrowego, podjętą w wyniku analizy lekcji awarii w elektrowni jądrowej w Fukushimie, będzie kontynuowany.
SUBSKRYBUJ WNP.PL
NEWSLETTER
Wnp.pl: polub nas na Facebooku
Wnp.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Wnp.pl na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych
NAPISZ DO NAS