Polska i USA będą współpracować w zakresie energetyki atomowej

Polska i USA będą współpracować w zakresie energetyki atomowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska i USA podpisały we wtorek deklarację o współpracy w zakresie energetyki atomowej. Dotyczy ona m.in. uruchomienia do końca 2020 r. pierwszego bloku elektrowni w Polsce oraz przygotowania prawa, które umożliwi rozpoczęcie tej inwestycji - poinformowało MG.

Deklarację podpisali wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska (Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej) oraz Podsekretarz w Departamencie Handlu USA Francisco Sanchez.

W Waszyngtonie swój podpis pod tekstem dokumentu złoży jeszcze Pierwszy Zastępca Sekretarza ds. Energii USA Damian Poneman.

W poniedziałek w resorcie gospodarki z Sanchezem spotkał się wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

"Rozwój energetyki nuklearnej będzie istotnym elementem bilansu energetycznego Polski" - powiedział cytowany w przesłanym PAP komunikacie wicepremier Pawlak. Dodał, że nasz kraj dopiero rozpoczyna przygotowania do budowy pierwszej elektrowni atomowej. "Mamy już wstępną listę lokalizacji, opracowujemy ramy prawne dotyczące tej ogromnej inwestycji" - podkreślił minister gospodarki.

Wicepremier zaznaczył ponadto, że Polska i USA prowadzą aktywny dialog na temat współpracy w zakresie energetyki. "W czerwcu 2010 r. w Waszyngtonie odbył się Polsko-Amerykański Stół Energetyczny - przypomniał Pawlak.

Sanchez zapewnił, że Stany Zjednoczone chętnie podzielą się swą wiedzą i doświadczeniem w zakresie tworzenia przepisów oraz wyboru technologii budowy reaktorów. "USA posiada 100 reaktorów, z których generuje więcej mocy niż jakikolwiek inny kraj na świecie" - zauważył.

Przedstawiciele administracji obu krajów oraz przedsiębiorcy dyskutowali też m.in. o czystych technologiach węglowych, wychwytywaniu dwutlenku węgla i jego składowaniu, energetyce odnawialnej oraz niekonwencjonalnych metodach pozyskiwania gazu z łupków.

Rozmawiano także o perspektywach wzmocnienia współpracy gospodarczej Polski i USA. Pawlak podkreślił, że od stycznia do kwietnia 2010 r. obroty handlowe między krajami wyniosły 2,3 mld dol. i były wyższe o 33 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Polska Grupa Energetyczna planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3 tys. MW każda; koszt budowy jednego megawata szacowany jest na ok. 3 mln euro. Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni atomowej jest przewidywane - zgodnie z rządowym planem - w 2020 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!