Polska i W.Brytania za niższymi cenami energii i deregulacją

Polska i W.Brytania za niższymi cenami energii i deregulacją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Warszawa i Londyn opowiadają się za uchyleniem przepisów UE, które utrudniają rozwój gospodarczy; politycy z obu stolic podzielają też stanowisko ws. polityki energetycznej m.in. gazu z łupków. W W.Brytanii rozmawiał na te tematy wicepremier Janusz Piechociński.

"Brytyjczycy i Polacy mówią wspólnym głosem: chcemy być wytwórcą netto energii, a jak trzeba będzie, także jej eksporterem, w związku z tym zapowiadam wspólne inicjatywy polsko-brytyjskie (w tej sprawie - PAP) w przestrzeni europejskiej" - powiedział w środę polskim dziennikarzom w Londynie Piechociński.

Minister gospodarki rozmawiał z szefem resortu energetyki i zmian klimatu Edwardem Daveyem, ministrem biznesu, innowacji i umiejętności Vincentem Cablem oraz wicepremierem Nickiem Cleggiem.

Piechociński podkreślał, że zarówno Polska, jak i Wielka Brytania chciałyby odchudzenia europejskich regulacji nie tylko w obszarze energetyki, ale w ogóle dotyczących spraw gospodarczych. Ocenił, że w pracach przyszłej Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego powinny dominować działania deregulacyjne.

Wicepremier jest zdania, że do europejskich celów, które mówią m.in. o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych (3x20), należałoby dodać dwa cele: by 20 proc. PKB krajów UE pochodziło z nowoczesnego przemysłu, a także, by cena energii w Unii spadła o 20 proc. Jak mówi, cena energii w Stanach Zjednoczonych zwiększyła się średnio od 2005 roku o 1 proc., tymczasem w Europie wzrost ten sięgnął 20 proc.

Również brytyjski minister energetyki ocenił, że spadek cen energii w Europie jest wyzwaniem. "Byłoby bardzo dobrze, gdybyśmy mogli je obniżyć o 20 proc. Podziwiam waszą ambicję, ale nasze analizy mówią, że będzie to dość trudne. Jednak im więcej będziemy współpracować, tym lepiej" - powiedział PAP brytyjski polityk.

"Wielka Brytania z całą pewnością chce współpracować z Polską w kwestiach energetycznych tak ściśle, jak to tylko możliwe. Rozmawialiśmy dziś o współdziałaniu ws. gazu łupkowego, energetyce jądrowej, a także efektywności energetycznej" - dodał Davey.

Brytyjski minister zadeklarował również wsparcie dla polskich starań wydobycia gazu z łupków. Podkreślił, że jego kraj również chce eksplorować takie złoża. Jego zdaniem potrzebne są ramy prawne w tej sprawie na poziomie krajowym, które dadzą pewność, że cały proces będzie bezpieczny dla społeczeństwa i środowiska. Ocenił, że nie ma za to konieczności regulowania wydobycia gazu z łupków na poziomie UE.

Z kolei Cable mówił PAP po spotkaniu z Piechocińskim, że zarówno Polska, jak i Wieka Brytania mają ten sam problem z ograniczonym dostępem do kapitału małego i średniego biznesu. Wskazywał, że oba kraje powinny być sojusznikami w Europie jeśli chodzi o tworzenie we Wspólnocie lepszej przestrzeni dla działań biznesowych i uchylania niepotrzebnych przepisów.

Przypomniał, że w zeszłym roku część krajów UE przedstawiła 10-punktowy plan na rzecz wzrostu dla Europy. "Mamy też grupy robocze na poziomie ministerstw z Polską, a także innymi krajami. Ale teraz nawet kraje, który były przeciwko takiemu kierunkowi działania, jak Włochy, Hiszpania, Portugalia, w większym stopniu są w stanie akceptować np. tworzenie stref wolnego handlu" - ocenił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!