Polska jest energetyczną anomalią w Unii Europejskiej

Polska jest energetyczną anomalią w Unii Europejskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nasz polski problem z polityką klimatyczną wynika z tego, że na tle innych państw europejskich jesteśmy kompletną anomalią. Jako jedyni jesteśmy prawie niezależni energetycznie, i jako jedyni w przeważającym stopniu opieramy się na węglu - mówi Marcin Korolec, minister środowiska.

- W drugim okresie rozliczeniowym Protokołu z Kioto, czyli na okres 2013-2020, Unia Europejska będzie zapewne jedyną dużą gospodarką, która weźmie na siebie prawne zobowiązanie do redukcji emisji - mówi Marcin Korolec, minister środowiska.

Jak podkreśla, poprzez ostatnie lata polityka klimatyczna stała się jedną z ważnych i stale rozwijających się polityk europejskich. Od przyszłego roku wchodzi w życie pakiet klimatyczno-energetyczny i wyznaczone w nim cele redukcji emisji, udziału energii odnawialnej i poprawy efektywności energetycznej. Minister Korolec wskazuje, że narzędzia polityki klimatycznej nie są tylko specjalnością europejską, w różnych formach wprowadzane są w krajach takich jak Australia i Japonia czy w poszczególnych częściach Kanady, Chin i Stanów Zjednoczonych, nawet jeśli te kraje nie chcą podejmować prawnie wiążących celów w ramach Protokołu z Kioto.

Poza aspektem walki z globalnym ociepleniem, polityka klimatyczna ma też swój wyraźny wymiar gospodarczy.

- Dla wielu krajów te działania mają głęboki i uzasadniony sens ekonomiczny. Dla krajów pozbawionych własnych surowców energetycznych przejście na źródła odnawialne, pomimo że są one droższe, może być opłacalne, gdyż pozwala zmniejszyć deficyt bilansu handlowego. Proszę samemu sprawdzić, ile teraz Europa wydaje na import ropy i innych paliw, to są kolosalne sumy – podkreśla Marcin Korolec.

Kolejnym elementem jest tworzenie nowych gałęzi przemysłu i miejsc pracy. Minister Korolec zauważa, że wytworzenie nowych technologii i ich późniejszy eksport może stanowić impuls gospodarczy. Niestety, europejscy producenci technologii odnawialnych zaczynają czuć bardzo silną konkurencję firm chińskich. Zdominowały one już fotowoltaikę i w coraz większym stopniu wchodzą na rynek wiatrowy. Jednocześnie też problemy budżetowe stawiają pod znakiem zapytania europejskie programy wsparcia dla energii odnawialnej, która nadal nie jest konkurencyjna kosztowo względem tradycyjnych źródeł.

- Nasz polski problem z polityką klimatyczna wynika z tego, że na tle innych państw europejskich jesteśmy kompletną anomalią. Jako jedyni jesteśmy prawie niezależni energetycznie, i jako jedyni w przeważającym stopniu opieramy się na węglu. Staramy się wyczulić naszych partnerów europejskich na naszą specyfikę. Pokazać jakie negatywne konsekwencje dla naszej gospodarki może mieć proste przejście z węgla na mniej emisyjny gaz, który na razie w dużym stopniu importujemy. Jednak to nie jest tak, że jesteśmy przeciwni polityce klimatycznej per se – podkreśla Marcin Korolec.

Przypomina, że bardzo duże nadzieje wiążemy z poprawą efektywności energetycznej. Podczas polskiej prezydencji udało się bardzo zaawansować prace nad tą dyrektywą. Obecnie polska jest jednym z najbardziej ambitnych krajów i gorąco popiera wysiłki prezydencji duńskiej, żeby przekonać inne kraje Unii, że ambitne cele efektywności energetycznej mogą być bardzo efektywnym kosztowo sposobem redukcji emisji.

- Przecież wszystkim w Europie powinno zależeć, aby redukować emisje po najniższym możliwym koszcie, a najtańsza jest energia, która nie została skonsumowana. Polski przykład od przełomu lat 80/90 pokazuje, że można rozwijać gospodarkę bez wzrostu emisji – zauważa minister Korolec.

Minister Marcin Korolec będzie gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego. 16 maja podczas sesji "Sektor gazowy a energetyka" będzie mówił o polityce klimatyczno-energetycznej UE. Sesja odbędzie się w godz. 11.30-13.30 w hotel Angelo w Katowicach. Więcej o Europejskim Kongresie Gospodarczym

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska jest energetyczną anomalią w Unii Europejskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!