Polska może wywalczyć ulgi dla energetyki

Polska może wywalczyć ulgi dla energetyki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jest szansa, że polskie elektrownie nie będą musiały kupować w całości praw do emisji dwutlenku węgla od 2013 r., jak proponuje Bruksela.

– Cele środowiskowe UE pozostaną bez zmian, ale można dyskutować o mechanizmach zaproponowanych w pakiecie klimatycznym – powiedział w Warszawie komisarz UE ds. środowiska Stavros Dimas.

To może być dobra wiadomość dla polskich elektrowni. Zgodnie z propozycją pakietu od 2013 r. musiałyby one kupować prawa do emisji dwutlenku węgla. Polska skrytykowała ten mechanizm, bo według obliczeń rządu spowoduje wzrost cen prądu o 70 – 90 proc.

— Niektóre polskie skargi na europejski pakiet klimatyczno-energetyczny powinny być wysłuchane i Europa musi na nie odpowiedzieć – przyznaje francuska minister ds. ekologii Nathalie Kosciusko-Morizet, która gościła wczoraj w Warszawie. Ale zastrzeżenia zgłasza nie tylko Polska, ma je coraz więcej państw, m.in. Włochy i Niemcy. Wszystkie kraje liczą, że uda się im wywalczyć przywileje i ulgi dla swoich firm.

Zaproponowany przez Komisję Europejską pakietu energetyczno-klimatyczny przewiduje, że do 2020 r. UE ograniczy emisję dwutlenku węgla o 20 proc., zwiększy do 20 proc. wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł i poprawi efektywność energetyczną.

Zastrzeżenia naszego kraju poparła grupa państw naszego regionu i nieoficjalnie rząd Donalda Tuska informuje o możliwości zablokowania w ten sposób pakietu klimatycznego.

– Z tego powodu pakiet nie zostanie zerwany. Znajdziemy rozwiązanie – dodał komisarz Dimas. Komisja ma już ograniczony wpływ na kształt pakietu. Po dyskusji w Parlamencie Europejskim projekt trafi do Rady UE.Polska jest w wyjątkowej sytuacji, bo ponad 90 proc. energii produkuje z węgla i nasze emisje z tego powodu należą do najwyższych w Unii. Rząd chce więc, by elektrownie płaciły w 2013 r. tylko za 20 proc. uprawnień do emisji CO2 i dochodziły do poziomu 100 proc. stopniowo. Jest jednak wątpliwe, czy polski rząd zdoła przekonać Unię do swoich propozycji. Z nieoficjalnych wypowiedzi wynika, że elektrownie dostaną tylko niewielką część uprawnień za darmo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!