Polska może zostać liderem technologii węglowo-jądrowych

Polska może zostać liderem technologii węglowo-jądrowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska jako kraj, w którym wydobywa się dużo węgla, ma szansę rozwinąć zupełnie nowe technologie jego przetwarzania i zarobić na tym. Pomysł opiera się na tym, żeby do wykorzystać ciepło wytwarzane w reaktorach atomowych.

O wykorzystaniu wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych (HTR - High Temperature Reactor) do czystej produkcji energii z węgla mówił w czwartek 17 stycznia fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Ludwik Pieńkowski na spotkaniu na Politechnice Warszawskiej.

- Po pierwsze ciepło reaktora mogłoby posłużyć do rozdzielania wody na wodór i tlen. Tlen następnie mógłby zostać bezpośrednio wykorzystany przez elektrownie węglowe. Spalanie węgla w czystym tlenie zwiększy wydajność - powiedział Pieńkowski.

Jak dodał, spalanie węgla w czystym tlenie ma tę zaletę, że nie powstaje przy tym niebezpieczny tlenek azotu, który tworzy się kiedy węgiel spalany jest w powietrzu. Poza tym, emitowany przez elektrownię dwutlenek węgla może być wykorzystany ponownie.

- Wykorzystując wodór z rozłożenia wody, można przetworzyć CO2 w dowolne paliwo, np. benzynę lub olej napędowy. Te technologie już istnieją. Np. armia USA korzysta z nich do wytwarzania paliwa dla samolotów na lotniskowcach - podkreślił fizyk.

Do wykorzystania w przemyśle węglowym, jego zdaniem, najlepiej nadaje się właśnie HTR, ponieważ jest bardzo bezpieczny, mały i wytwarza stosunkowo niewielką moc przy wysokiej temperaturze.

- Reaktor bazuje na pasywnych środkach bezpieczeństwa. Obecnie jest tendencja, aby budować urządzenia w taki sposób, że jeśli coś się stanie, nastąpi np. rozszczelnienie instalacji chłodzącej, to wszystko wróci do normy siłami natury, np. za sprawą grawitacji - tłumaczył Pieńkowski.

W przypadku obecnie istniejących reaktorów HTR podstawowym zabezpieczeniem jest fakt, że jako chłodziwo wykorzystywany jest hel. "Ten gaz nie wychwytuje neutronów, czyli nie tworzy izotopów promieniotwórczych, nie wchodzi też w reakcje z innymi pierwiastkami" - podkreślił fizyk.

W czerwcu 2006 r. zawiązane zostało konsorcjum, mające na celu połączenie sił różnych ośrodków badawczych dla tego projektu. Należą do niego obecnie: Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie, Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, Instytut Chemii Przeróbki Węgla w Zabrzu, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie, Instytut Energii Atomowej w Świerku, Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, Instytut Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach, Instytut Problemów Jądrowych w Świerku, Politechnika Częstochowska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Warszawski oraz kilka instytucji naukowych i firm z zagranicy.

Konsorcjum stara się o środki na sfinansowanie badań ze funduszy UE i zabiega o poparcie polskiego rządu. W ten sposób Polska mogłaby stać się liderem europejskiego projektu badawczego działającego pod nazwą RAPHAEL (ReActor for Process heat, Hydrogen And ELectricity generation - Reaktorowe Techniki Wytwarzania Ciepła, Wodoru i Elektryczności).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!