Polska potrzebuje setek fachowców od energetyki jądrowej

Polska potrzebuje setek fachowców od energetyki jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jak twierdzi zastępca dyrektora generalnego francuskiego Komisariatu ds. Energii Atomowej (CEA), Herve Bernard, Polska potrzebuje setek fachowców od energetyki jądrowej, których należy wykształcić w najbliższych latach.

Rząd planuje, że pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce zostanie uruchomiona w 2020 roku. Do końca 2013 r. przewiduje się ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na budowę pierwszej elektrowni. Polska Grupa Energetyczna planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda.

"W ciągu ostatnich 3-4 lat zwiększyliśmy liczbę kształconych studentów 3-4-krotnie (na kierunkach związanych z energetyką jądrową - PAP) po to, by odpowiadało to francuskim potrzebom. W tej chwili we Francji kształcimy ok. tysiąca osób rocznie" - powiedział we wtorek PAP przebywający w Warszawie Bernard. Pytany o polskie potrzeby w tym zakresie, odparł: "można sądzić, że chodzi o setki fachowców, których należy wykształcić w najbliższych latach".

"Przygotowanie personelu jest podstawową sprawą (...) przede wszystkim dlatego, że kraj, w którym znajduje się elektrownia jądrowa, bierze główną odpowiedzialność za jej eksploatację i nie może tego nikomu zlecić" - powiedział Bernard. "Dany kraj musi więc dysponować własnym personelem o wysokim poziomie kompetencji" - dodał.

Wyjaśnił, że fachową kadrę uzyskuje się, kształcąc studentów, którzy następnie zdobywają doświadczenie poprzez pracę w obiektach związanych z energetyką jądrową. "A kiedy nie dysponuje się w danym kraju instalacjami wykorzystywanymi do celów przemysłowych - poprzez pracę w instytucjach badawczych zajmujących się tą dziedziną. Dlatego CEA podpisał umowę z sześcioma polskimi instytucjami, które zajmują się energią atomową. Jeden z tych instytutów eksploatuje doświadczalny reaktor Maria w Świerku" - powiedział Bernard.

CEA podpisał dwie umowy o współpracy naukowej z Polską w listopadzie 2009 r.: jedną z Polską Akademią Nauk PAN, a drugą z 6 instytutami badawczymi w dziedzinie energii jądrowej, podlegającymi w większości resortowi gospodarki, m.in. z dwoma instytutami w Świerku: Instytutem Energii Atomowej IEA POLATOM oraz Instytutem Problemów Jądrowych IPJ.

"Pewien poziom wiedzy fachowej w Polsce już istnieje, ale należy oczywiście go zwiększać. Stąd nasza propozycja kształcenia osób (tzw. edukatorów - PAP), które same będą później odpowiedzialne za wykształcenie fachowców w Polsce. Na mocy odpowiedniej umowy w ubiegłym roku 25 osób przebywało we Francji na szkoleniu, obecnie szkoli się druga grupa" - podkreślił Bernard. "Oczywiście nie możemy we Francji wykształcić setek studentów i dlatego wraz z polskim rządem została podjęta decyzja o szkoleniu edukatorów" - zauważył.

25 polskich pracowników szkół wyższych i instytucji badawczych od października do grudnia uczestniczy we Francji w szkoleniach dot. energetyki jądrowej. Potem mają kształcić w Polsce inżynierów i techników jądrowych. We wrześniu umowę w tej sprawie podpisał resort gospodarki z Agence France Nucleaire International (AFNI), jedną z agend CEA (Francuski Komisariat ds. Energii Jądrowej. Wartość umowy to ok. 2 mln zł.

Bernard, pytany, czy CEA będzie kształcił polskie kadry, nawet gdy w przetargu na technologię nie wygra francuski dostawca, odpowiedział: "bez najmniejszych wątpliwości". "Ta współpraca jest długoterminowa. Oczywiście dla Francji byłoby lepiej, prościej, gdyby Polska wybrała francuski reaktor, ale bez względu na wybór nie podważy to wieloletniej współpracy, jaką z Polską prowadzimy" - podsumował.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!