Polska raczej nie sięgnie po pieniądze na instalację CCS

Polska raczej nie sięgnie po pieniądze na instalację CCS
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister środowiska Marcin Korolec sądzi, że Polska raczej nie zgłosi się po unijne dofinansowanie instalacji do wychwytywania i składowania CO2 (CCS) w elektrowni węglowej w Bełchatowie. Chodzi o unijny program NER 300, którego pierwsze rezultaty KE ogłosi we wtorek.

"Nie przypuszczam, żeby Polska zgłosiła się po to dofinansowanie" - powiedział w poniedziałek polskim dziennikarzom w Brukseli Korolec zaznaczając, że szczegóły może omówić w Warszawie.

Pilotażowa instalacja do wychwytywania i składowania CO2 (CCS), planowana w elektrowni węglowej w Bełchatowie, o szacunkowym koszcie ok. 600 mln euro, była w lipcu w czołówce projektów CCS, które miały szansę na przyznane dofinansowania w ramach unijnego programu NER 300. Program finansuje jednak tylko do 50 proc. kosztów projektów; resztę muszą dołożyć zainteresowane kraje członkowskie.

We wtorek Komisja Europejska zaprezentuje pierwsze projekty, które dostaną dofinansowanie w ramach tego programu. Rządy miały do października przesłać KE potwierdzenie swojej części finansowania projektów w ramach pierwszej rundy kwalifikowania projektów do dofinansowania, ale - jak wcześniej dowiedziała się PAP - Polska takiego potwierdzenia nie złożyła. Druga runda kwalifikowania projektów do dofinansowania odbędzie się prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

O tym, że rządy w Europie wycofują się z finansowania CCS, alarmował liberalny eurodeputowany, Brytyjczyk Chris Davies. Także brytyjski rząd nie potwierdził dofinansowania swojej instalacji CCS w pierwszej rundzie kwalifikowania projektów, analogicznego projektu we Francji nie będzie też kontynuował koncern ArcelorMittal. W związku z tym pieniądze UE, przeznaczone na rozwój technologii CCS, trafią na projekty związane z energią odnawialną.

Program KE "Rezerwy dla nowych instalacji 300" (zwany też NER 300) ma być finansowany ze sprzedaży 300 mln pozwoleń na emisję CO2. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) miał jeszcze w tym roku zebrać ze sprzedaży 200 mln tych pozwoleń ok. 1,5 mld euro na finansowanie projektów z dziedziny CCS i energii odnawialnej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska raczej nie sięgnie po pieniądze na instalację CCS

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!